Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?

  • 24 Şubat 2018
  • 440 kez görüntülendi.

Kredi kartı almak için bankalara başvurduğunuz zaman gelir durumunuzla ve sicilinizle doğru orantılı olacak şekilde sizlere bir limit belirlenir. Ancak sizlere verilen bu limitler esnek bir yapıdadır. Yani daha sonradan gerekli şartları taşıdığınız zaman bankadan limit arttırımı talep edebilirsiniz. Aynı şekilde bankalar gerek görürse sizlerin kredi limitini aşağılara da çekebilir. ‘Kredi kartı limiti nasıl yükseltilir?‘ sorusunu yönelten banka müşterilerinin, bazı şartları taşıyor olması gereklidir. Bankalar yüzde yüz şekilde ikna olmadığı müddetçe kredi kartı limitini yükseltmez.

Kredi Notunuz Yüksek mi?

Kredi kartı limitlerini yükseltmek isteyen bir kişinin sicilinin ve kredi notunun iyi seviyelerde olması gerekiyor. Özellikle kredi notu riskli aralıklarla olan bir kişinin limit arttırımı yapabilmesi mümkün değildir. Bankalar bu tarz kişileri geri ödeme konusunda güvensiz gördüğü için, maksimum 400-500 TL limiti olan kredi kartlarını kullandırır. Ancak ödemelerinizi düzenli olarak yaptığınız takdirde kredi notunuz da belirli bir seviyeye kadar yükselecektir. Kredi notunuz yükseldikten sonra bankaya başvurarak limit arttırımı yapabilirsiniz.

Gelir Seviyesi Nedir?

Kredi kartı başvurularını yaparken asgari ücret alan bir kişiye, yüksek limitli kredi kartları verilmez. Bu kişiler yine 400-500 TL limitli kredi kartlarını kullanabilir. Ancak daha sonradan çalıştığınız işler değişmiş ve maaşınız yükselmiş olabilir. Bu durumda banka şubesine giderek yeni bir gelir belgesi beyan edebilirsiniz. Bankanız gelir durumunun yükseldiğini gördüğü zaman kredi limitinizi de yukarı seviyelere çekecektir. Ancak aylık maaşın karşılayamayacağı bir kredi limitini talep edebilmeniz mümkün değildir. Bankalar her zaman için bu durumda gelir seviyesini göz önünde bulundurur.

Kullanılan Kredi Kartı Sayısı Limiti Etkiler mi?

Aktif olarak kullandığınız birden fazla kredi kartının olması, limit yükseltmesi yapabilmeyi de engelleyebiliyor. Birden fazla kredi kartınız olduğu zaman, aylık geliriniz de buna göre farklı bankalara bölünecektir. Bankalar bu durumu göz önünde bulundurur ve limitleri de düşük seviyelerde tutabilir. Bu nedenle aktif kullandığınız kredi kartı sayısının en fazla 2 olmasına dikkat edin. İkiden daha fazla kart kullanıyor olmanız, limitlerin düşük kalmasına neden olur.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Almanın Dezavantajları başlıklı makalemizde kredi, Kredi Kartı Alma ve Kredi Kartı Almanın Dezavantajları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ