Kredi Kartına Fazla Para Yatırınca Ne Olur?

 • 13 Aralık 2016
 • 1.696 kez görüntülendi.

Kredi kartları’nın ay sonunda gelen ekstresi vatandaşları ödeme işlemleri için telaşa sokuyor. İnsanlarda bağımlılık yapan bu kart harcamaların 45 gün ertelenmesini sağlaması yönünden, aynı zamanda taksit yapılmasını sağlaması yönünden Türkiye’de her beş kişiden üçünün elinde bulunuyor. Kredi kartlarını bilinçli kullanan kişilerin sayısının oldukça az olduğunu söyleyebiliriz.

Kredi kartlarını bilinçsiz kullanan kişiler ay sonunda ödeyemedikleri borçlar yüzünden icralık oluyor. Bu yüzden kredi kartlarının bilinçli kullanılmasına özen gösterilmeli, asgari ödeme tutarı yatırılsa dahi geri kalan borç ödenene kadar bir daha kart hiçbir işlemde kullanılmamalıdır. Bazı durumlarda kredi kartı borcu küsuratlı gelebilmektedir. Bu hallerde kredi kartı borcunun fazla yatırılması durumu söz konusu olabilir. Kredi kartı borcunuzu fazla yatırdığınız zaman ne yapılabilir, gelin birlikte inceleyelim.

Kredi Kartı Borcumu Fazla Yatırdım, Alabilir miyim?

 • Kredi kartı borcunun küsuratlı gelmesi ya da borç miktarının yanlış algılanması durumunda kredi kartı borcuna fazla para ödenebilmektedir.
 • Bankadan ödeme işlemini gerçekleştiriyorsanız, gişe görevlisi sizi bu konuda uyaracağı için fazla para yatırma sıkıntısını yaşamazsınız. Ancak kredi kartı borcunuzu bankamatikten ödüyorsanız işte o zaman fazla para yatırabilirsiniz.
 • Eğer geçirdiğiniz ay ki kredi kartı borcunuzu fazla ödeme söz konusu olduysa bu hususta banka bir sonraki kredi kartı ekstresine sizin için fazla ödeme, alacak yansıtacaktır.
 • Örneğin 20 TL fazla yatırdıysanız bir sonraki kredi kartı hesabınızda 20 TL alacak ile başlatılarak, yaptığınız ilk harcamada bu alacaktan düşürülerek borçlandırılacaksınız.
 • Hesabınıza yatan fazla para nakit avans gibi düşünerek sıkıntı haline getirmemelisiniz. Elinizde olsa da harcayacağınız para, hesabınızda olduğu zaman kredi kartı kullanılarak harcanacaktır.

Kredi Kartına Yatan Fazla Para Nakit Olarak Çekilebilir mi?

 • Kredi kartı borcunuza yatırdığınız fazla parayı hesabınızdan çekebilirsiniz. Parayı bankanın size vermemesi gibi bir durum söz konusu olamaz.
 • Ancak kredi kartına yatırdığınız miktar limitinize yansıyacaktır. Bu durum da fazla yatırdığınız paranın artık kredi kartı limiti olduğu anlamına gelir.
 • Ancak unutulmaması gereken nokta, fazla yatan paranın nakit avans gibi kullanıldığıdır. Nakit avans kullanan kişiler bankaya bu ücreti faiziyle tekrar öder.
 • Bu nedenle kredi kartına para yatırırken oldukça dikkatli davranmalısınız.

Bir önceki yazımız olan En Rahat Kredi Kartı Veren Banka başlıklı makalemizde En Rahat Kredi Kartı Veren Banka ve Kredi Kartı Başvuru Yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ