Kredi Kartından EFT Yapılır mı?

  • 10 Aralık 2017
  • 385 kez görüntülendi.

Farklı bankalarda hesabı olan banka müşterilerinin, aynı para birimine bağlı vadesiz hesapları arasındaki transfer işlemleri için kullanılabildikleri EFT yönteminde; bankaların çalışma şartlarına göre, birden çok transfer aracı kullanılabiliyor. Altyapısı farklı internet araçları üzerinden EFT yapmaya elverişli olan bankalarda (Akbank, QNB Finansbank, Türkiye Ekonomi Bankası, Garanti Bankası); cepbank ve kredi kartı yöntemleri, EFT işlemlerine konu edilebiliyor. Şubeden EFT seçeneği olmayan bu yöntemde; kredi kartından EFT yapılır mı? sorusu için, bankaların internet bankacılığı ücretsiz bilgilendirme hizmetlerinden yararlanılabiliyor.

Kredi Kartından EFT Hakkında Bilinmesi Gerekenler

IBAN sistemine göre EFT işlemi gerçekleştirilebilen kredi kartlarında; banka müşterilerinin kullanılabilir limitlerinin, EFT işlem tutarını karşılaması gerekiyor. Kart limit dahilinde, işlem sınırlaması olmadan kullanılabilen kredi kartından EFT gönderiminde; işlemler için, nakit avans değerlendirilmesi yapılmıyor. Harcama olarak görülen ve işlem ücreti tabii olmayan kredi kartından EFT işlemlerinde; şube kodu ya da hesap numarası gibi bilgiler, BDDK düzenlemeleri gereğince kullanılamıyor.

Kredi Kartından Nasıl EFT Yapılır? 

Klasik EFT yöntemi ile benzerlik gösteren kredi kartından EFT yönteminde; müşteriler EFT yapmak istedikleri kredi kartlarını, sadece internet bankacılığı ya da ATM’ler üzerinden kullanabiliyor. Giriş işlemlerinin ardından ödemeler ya da para transferi sekmesine giriş yapan müşteriler; bankaların tarama saatleri içerisinde yaptıkları EFT işlemlerini, aynı gün içerisinde sonuçlandırabiliyor. Tarama saatleri dışında gönderilen EFT tutarları ise; bir sonraki iş günü içerisinde, alıcının hesabına aktarılıyor. IBAN numarası, alıcı kimlik numarası bilgilerinin EFT yatırım formunda eksik ya da yanlış yer alması durumunda ise; gönderilmek istenen tutar, göndericinin kredi kartı hesabına kesintisiz olarak iade ediliyor.

Kredi Kartından EFT Avantajları

Vadesiz hesabında bakiye bulunmayan banka müşterileri; kredi mevduat hesaplarını faiz nedeniyle kullanmak istemedikleri takdirde, kredi kartlarından EFT ile ödeme gerçekleştirebiliyor. Hesap özetinin son ödeme tarihine kadar, ödenmesi zorunluluğu bulunmayan bu işlemlerde; kısa vadeli borç almak istemeyen banka müşterileri, farklı bankacılık ürünlerine de ihtiyaç duymuyor. Kullanım alanlarının, banka müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik çeşitlendirildiği söz konusu yöntemde; işlem ücreti, kredi kartı ücreti gibi ek ücretler, işlem tutarının üzerinde para ödenmemesini sağlıyor.

Bir önceki yazımız olan Yapı Kredi Banka Kartı Şifresi Öğrenme başlıklı makalemizde Yapı Kredi, Yapı kredi banka kartı ve Yapı Kredi Banka Kartı Şifresi Öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ