Kredi Kartının Bloke Olması

  • 08 Aralık 2013
  • 1.926 kez görüntülendi.

Günümüzde alışverişlerimizde en çok kullandığımız ödeme yöntemi kredi kartıdır. Kredi kartı ile cebimizde para taşımamıza bile gerek kalmıyor kimi zaman. Neredeyse bütün ihtiyaçlarımızı kredi kartı yardımı ile karşılayabiliyoruz. Tabi bu kartın bize getirdiği bir çok avantajda bu kadar kullanılmasının sebeplerinden. Taksit kampanyaları ve ertelemeli ödemeler ile insanlar her geçen gün kredi kartlarını daha çok kullanır hale geliyor. Kredi kartları bu kadar çok kullanıldıkça bazı sorunlarda oluşmaktadır. Bunlardan biri kredi kartının bloke olması durumudur. Kredi kartımız bir çok nedenden dolayı bloke olabilir.

Eğer kredi kartınızı kaybetmişseniz bloke konulur. Bazen dalgınlıktan kredi kartını bir yerlerde unutmuşsanız ya da kaybetmişseniz kredi kartına bloke koydurma işlemi yapmalısınız. Çünkü kartınız 3. şahısların eline geçtiğinde sizin kontrolünüz dışında kullanılma söz konusu olur. Bu durumda yapmadığınız alışverişin borcunu ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu durumlarda mağdur olmamak için bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartınıza bloke koydurmalısınız. Bu işlem ile kartınızdan hiç bir şekilde alışveriş yapılamaz.

Bir diğer neden ise kredi kartı borçlarıdır. Çoğu kişi bir kere olsun kredi kartı borçları ile karşı karşıya gelmiştir. Düzensiz harcamalar sonucu edindiğimiz borcu ödeyemez hale geldiğimizde bir çıkmazın içine girmiş oluruz. Kredi kartı borcunu bir an önce ödememiz gerekir çünkü 90 içerisinde ödenmeyen borçlar için banka borçluları avukata vermektedir ve icra işlemini başlatmaktadır. Bu işlemin başlaması ile birlikte borcunuzun tamamını ilk bir hafta içerisinde öderseniz icradan kurtulursunuz. Eğer ihbarlara karşı yine ödeme yapamazsanız icra kapınızı çalacaktır. 90 günü geçmiş kredi kartı borçları nedeni ile borçlunun kredi kartı bloke olur ve hiç bir şekilde kullanılamaz. Bu işlem yapıldıktan sonra kredi puanınızda etkilenmiş olur ve en az 5 yıl hiç bir bankanın ürünlerinden yararlanamazsınız.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Kopyalamanın Cezası başlıklı makalemizde kredi kartı kopyalama, Kredi kartı kopyalamanın cezası ve kredi kartı nasıl kopyalanır hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ