Kredi Kartınız Çalındı İlk Yapmanız Gereken Şeyler Nelerdir?

  • 25 Nisan 2014
  • 437 kez görüntülendi.

 

Kredi kartı hırsızlığı herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Ne yazık ki ülkemizde bu tür olanlar görülebilmektedir. Kredi kartınız çalındı ilk yapmanız gereken şeyler nelerdir, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Öncelikle kredi kartınızın çalındığını anladığınız anca kredi kartınızı bloke ettirmelisiniz. Kredi kartını bloke ettirmek için bankanın müşteri hizmetlerini aramanız yeterldir. Müşteri hizmetlerini aradığınızda kayıp çalıntı bildirimi menüsünden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemleri eğer mümkünse bankanın şubesini arayarak da gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer kredi kartınızın çalındığını sonradan anlamışsanız ve kredi kartınızdan çeşitli işlemler yapılmışsa bu durumda daha farklı işlemler gerçekleştirmelisiniz. Kredi kartınız çalındıktan sonra internetten veya herhangi bir pos cihazından alışveriş yapılabilir. Bu gibi durumlarda yapılan alışveriş sizlere banka tarafından borç olarak yansıtılır. Ancak bu işlemler sonrasında alışverişi siz yapmadığınız için mağdur olacaksınız. Bu yüzden bu hareketleri ilk gördüğünüz anda banka ile irtibata geçmeniz gerekmektedir. Banka yetkilisi ile görüşerek kredi kartınızın çalındığını ve izni dahilinde olmayan bazı işlemlerin yapıldığını bildirmelisiniz. Bu aşamada banka ilk önce kredi kartınızı bloke edecektir. Sizin bazı dilekçeler doldurmanız üzerinde yapılan alışverişler iptal edilecektir ve borç üzerinizden kaldırılacaktır.

Kredi kartı çalınması sonucunda yapılması gereken işlemler bu şekildedir. Kredi kartınızı her zaman ilk olarak bloke ettirerek fazla işlem yapılmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca kredi kartınızın sadece şifre ile işlem yapabilme kısıtlamasını aktif ederek şifresiz işlemlerde geçersiz olmasını sağlamalısınız.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Alırken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir? başlıklı makalemizde Kredi Kartı Alırken Dikkat Edilecek Hususlar hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ