Kredi Kartınız Kaybolduysa Yapmanız Gerekenler

  • 25 Şubat 2018
  • 451 kez görüntülendi.

Kredi kartlarında kayıp ve çalıntı gibi durumların sıkça yaşanabildiğini biliyoruz. Bu tarz durumlarda bir başka kişinin kartınızla harcama yapabilme ve size ait bilgileri ele geçirebilme şansı ortaya çıkacaktır. Bu nedenle kredi kartınız kaybolduğu ya da çalındığı zaman hızlı şekilde gerekli işlemleri yaparak kart sorumluluğunu üzerinizden atmanız gerekiyor. Kredi kartınız kaybolduysa yapmanız gerekenler kartı iptal ettirmekten başlıyor. Öncelikli olarak kartı iptal ettirmezseniz, geçen sürede sizin adınıza harcama yapılmış olabilir. Maddi olarak zarar görmemek için kredi kartını mutlaka iptal ettirmek gerekiyor.

Kredi Kartı İptali

Kartınız kaybolduğu anda bankanızın müşteri temsilcilerine telefonla bağlanarak hızlı şekilde kart iptali yapabilirsiniz. Bu tarz durumlarda kartı iptal ettirmek için şubelere gitmek doğru olmaz. Zira geçen sürede kartınızla harcama yapılma ihtimali çok yüksek olur. Bu nedenle müşteri temsilcilerini arayarak 1 dakika içinde kartı iptal ettirebilirsiniz. Müşteri temsilcileri sizlere güvenlik açısından belirli sorular soracaktır. Sorulara yanıt verdiğiniz zaman kart iptaliniz hızlıca yapılır.

Kredi Kartı Harcama İtirazı

Kredi kartınız kaybolduğu zaman bir başka kişi sizin adınıza harcama yapmış olabilir. Bu tarz durumlarda sizin adınıza yapılan harcamaya itiraz edebiliyorsunuz. Kredi kartınız kaybolduktan sonra ne yakın polis karakoluna giderek tutanak tutturun. Böylece tutanak tarih ve saatinden itibaren ilgili kredi kartının elinizde olmadığını kanıtlamış olursunuz. Bankanız kredi kartı harcamaları itirazı için sizlere bir form verir. Bu formu doldurduktan sonra polis karakolunda tutulan tutanağın bir kopyası ile birlikte banka şubesine teslim edin. İtiraz kabul edildikten sonra yapılan harcamalarla alakalı olarak herhangi bir sorumluluğunuz kalmayacaktır.

Kredi Kartı Çalıntı İhbarı

Birçok kişi kredi kartını kaybettikten sonra polis karakoluna ihbarda bulunmaya gerek görmüyor. Ancak bu durum büyük riskler teşkil edebilir. Kredi kartını önemsemiyor olsanız bile, kartın içinde size ait birçok kişisel bilgi yer alır. Bu bilgiler bir başkası tarafından kullanıldığı zaman ileride büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu nedenle en yakın karakola giderek kartı çaldırdığınızı söyleyin ve tutanak tutturun. Böylece kart ile alakalı yasal sorumluluklarınız da ortadan kalkmış olur.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir? başlıklı makalemizde kredi karti limiti nasıl yukseltilir, kredi kartı ve kredi kartı limiti hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ