Kredi Kullanan Vefat Edince Borç Silinir Mi?

  • 22 Şubat 2014
  • 1.006 kez görüntülendi.

Banka kredisi kullandığınızda banka sizlere hayat sigortası yaptırmaktadır. Bu sigortanın parasını da krediyi çeken ödemektedir. Çoğumuz bu sigortanın ücretini ödemek istemesek de bazı durumlarda iyiki bu sigorta yapılıyor denilebilmektedir. Özellikle kredi kullanan vefat edince borç silinir mi sorusunu soranlar bu konuda oldukça meraklı oluyorlar.

Bankaların herhangi bir kredi ürününden yararlandığınız da kesinlikle hayat sigortanızı yenileyin. Hayat sigortaları yıllık yapılmaktadır. Eğer krediniz bir yılı aşacak ise her yıl yeniletmelisiniz. Bunun nedeni ise kredi çeken kişi ölürse kredi borcunu hayat sigortası ödeyecektir. Bu durumda hiç bir kişi mağdur olmayacaktır. Bu yüzden de hayat sigortası oldukça önemli bir sigortadır. Genç olsanız dahi bu sigortanın yapılmasını sağlamalı ve ihmal etmemelisiniz.

Kredi çeken öldüğünde borç kime kalır diye merak ediyorsanız eğer hayat sigortası varsa sigorta borcu ödemektedir. Eğer hayat sigortası yoksa banka kredi borcunu borçlunun mirasçılarından tahsil edecektir. Bu durumda mirasçılardan kredi borcu hemen tahsil edilmek istenecektir. Ölümün ne zaman geleceği hiç belli olmadığı için ve ailenizi mağdur etmemek için hayat sigortasının yapılmasına özen göstermelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Banka Kredisi Devam Eden Ev Satılabilir mi? başlıklı makalemizde banka kredisi ile aldığım evi nasıl satarım, ipotekli evi nasıl satarım ve kredili alınan ev satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ