Kredi Notu Arttırmak İçin Gençlere Öneriler

  • 17 Aralık 2017
  • 945 kez görüntülendi.

Genç yaşlarda olan kişilerin bankalarla ilişkileri çok fazla olmayacağı için, kredi notu da çok yüksek olmayacaktır. Bu durumda ileriye dönük düşünerek kredi notunun yükseltilmesi gerekir. Zira ilerleyen yaşlarda bankalara acil nakit ihtiyacı için kredi başvurusu yapılabilir. Düşük kredi notu ise bu duruma büyük oranda engel olur. Bu aşamada kredi notunu arttırmak için gençlere öneriler verebiliriz. Yapacağınız stratejik hamlelerle genç yaşta bile kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Kredi Kartı Kullanımını Yaygınlaştırın

Genç yaştaki kişilerin kredi notu çok yüksek olmasa bile, 400-500 TL limitli olan kredi kartlarını rahatlıkla alabilirler. Bu tarz bir kredi kartına sahip olduktan sonra alışverişleri yoğun olarak bu kartlarla yapın. Geri ödeme günleri geldiğinde ise büyük hassasiyet göstererek aynı günde borcu ödeyin. Ancak borcunuzu erken ödememeye de dikkat edin. Bankalar borcun ne erken ne de geç ödenmesini ister. Sözleşmelerde belirtilen günde ödeme yapmanız durumunda, kredi notunuz olumlu olarak etkilenir.

Otomatik Ödeme Talimatı Vermek

Üzerinize kayıtlı bir telefon, internet, elektrik ya da su faturası olabilir. Bu faturaların ödemesi için bankaya otomatik ödeme talimatı vermeniz, kredi notuna olumlu olarak etki eder. Zira bu durumda bankalarla sıkı bir ilişkiniz olacak demektir. Otomatik ödeme talimatı veren kişilerin hesaplarında sürekli girdi-çıktı olacağı için bu durum bankaların gözünde iyi bir izlenim edinmenizi sağlar.

Düşük Miktarda İhtiyaç Kredisi Kullanmak

Düşük de olsa düzenli bir geliriniz varsa, bankalardan rahatlıkla ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Asgari ücret civarında bir maaşa sahip olmanız bile, ihtiyaç kredileri için yeterli olacaktır. Çünkü ihtiyaç kredilerinin aylık ödemesi 500 TL civarında olacaktır. Asgari ücret, bu tutarı rahatlıkla karşılayabileceği için kredi kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra düzenli bir geliriniz olmasa bile bir kefil göstererek bankadan düşük miktarlı ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Bankadan 3 bin TL civarında bir kredi aldıktan sonra, geri ödemeleri yine düzenli yapmanız gerekir. Bu şekilde krediniz tamamen bittikten sonra, kredi notunuzda belirgin bir artış olduğunu görebilirsiniz. Bankalar ihtiyaç kredilerini 1000 TL seviyelerine kadar bile indirebiliyor.

Bir önceki yazımız olan Kredi Borcumu Yatırdım Kredi Notum Ne Zaman Yükselir? başlıklı makalemizde kredi, kredi borcumu yatırdım kredi notum ne zaman yükselir ve kredi notu hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ