Kredi Notu Ayın Kaçında Güncellenir

  • 15 Aralık 2017
  • 864 kez görüntülendi.

Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altında tutulan kredi notları, belirli aralıklarla iniş ve çıkışlar gösterir. Özellikle kredi notunu yükseltmeye çalışan kişilerin en merak ettiği noktalardan birisi, kredi notunun hangi aralıklarla yükseldiğidir. Öncelikle kredi notu ayın kaçında güncellenir diye soran kişiler için, bu durumun ödeme günlerine bağlı olarak değiştiğini söylemek gerekiyor. Kredi notu güncel bir yapıya sahip olduğu için yapacağınız ya da yapmayacağınız tüm ödemeler bu puana yansır. Örneğin; kredi ödemeniz ayın 10’unda ise, bu günde ödeme yaptığınız zaman direkt olarak kredi notunuz yükseliş gösterir. Ancak bu gün içerisinde ödeme yapılmaması durumunda, kredi notu aşağı çekilir. Yani ödeme günleriniz ne zamansa, kredi notunuz da o günler içerisinde değişme gösterir.

Kredi Notu Ne Kadar Sürede Yükselir?

Bankalara belirli bir süre hiçbir ödeme yapmadığınız zaman kredi notunuz belirli seviyenin altına iner. Bu durumda tekrardan kredi notunu yükseltmek için biraz uğraşmanız gerekir. Ancak düşen bir kredi notu, anlık olarak tekrardan yükseltilemiyor. Buradaki temel kısas, belirli bir ödeme düzeni oturtmaktır. Örneğin; kredi notunuz düştükten sonra belirli teminatlar göstererek 10 bin TL değerinde kredi çektiğiniz varsayalım. Bu kredinin toplam geri ödemesi bittiği zaman, kredi notunuz normal seviyelere çıkmış olur. Yapacağınız 1-2 düzenli ödeme, kredi notunun yalnızca ufak bir seviyede yükselmesini sağlar. Belirgin bir artış için, ödeme düzeninin sağlanması gerekiyor.

Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?

Kredi notu düşük olan bir kişi, geri ödeme konusunda yetersiz görüldüğü için yüksek miktarlı kredilerden yararlanamaz. Ayrıca bu kişilere yüksek limitli kredi kartı da kullandırılmaz. Ancak kredi notunuz düşük olsa bile 3.000 TL civarındaki düşük kredileri çekebilirsiniz. Kredi notunu yükseltmek için bu tarz kredileri çekerek ödeme düzeni yaratabilirsiniz. Bununla beraber, büyük oranda kredi kartı kullanımına yönelerek kredi notu yükseltilebilir. Yapacağınız tüm alışverişleri kredi kartıyla ödeyerek, borç günlerini aksatmayın. Özellikle borcu geri öderken yalnızca asgari tutarı değil, toplam tutarı ödemeye çalışın. Bu işlemi düzenli biçimde yaparak kredi notunu yükseltebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İhtiyaç Kredisi İçin Kredi Notunuz Kaç Olmalı? başlıklı makalemizde İhtiyaç Kredisi İçin Kredi Notunuz Kaç Olmalı?, kredi ve kredi notu hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ