Kredi Notu Düşük Olanlar İçin Kredi Alma Yolları

 • 29 Nisan 2016
 • 721 kez görüntülendi.

Finansal aktivitenin düzgün bir çizgide ilerlediğinin   resmi ifadesi olan kredi notu, aylık olarak bildirim yapılan Türkiye bankalar birliği bünyesinde yer alan risk merkezi tarafından kayda alınıp kişi ve kurumlar hakkında en doğru ve güncel bilgileri sunar. Risk merkezi ile kredi kayıt bürosu arasında yapılmış olan protokole istinaden risk merkezinde yer alan kayıtlar buradan alınarak kredi kayıt bürosuna iletilir.

Kredi notu, kendisine özel hazırlanmış matematiksel bir metotla 1 ila 1900 aralığında olan bir puanlama sistemi ile kredi notuna dönüştürülür. Findeks notu, kredi notu, banka notu, kredibilite notu gibi farklı isimler alan bu notun kendisi için belirlenmiş olan risk puanının altında yer alması kredi talebinin sonucuna olumsuz tesir eder. Ortalama bir kredi notunun olması gereken seviye 1400 ve üstü olup altında kalan puanlarda kredi kullanım imkanı oldukça zayıflar.

Kredi notu üzerinde en çok etkisi olan uygulamalar nelerdir?

Kredi notunun risk seviyesinin altında yer alışı kişilerin borç ödeme ile ilgili yeterli disiplinde olmadıkları ve zamanında borçlarını ödemedikleri için bunun kredi puanlarına negatif yansıdığını gösterir. Özellikle kullanımı yapılan kredi ve kredi kartlarına yönelik vade süreleri içinde yapılması gereken ödemelerde yaşanan gecikme , faiz ve icra takibine muhatap olunuşu kredi notundan yaşanan düşüşün en büyük sorumlusudur.

Düşük kredi notuna sahip birinin kredi talebi nasıl cevaplanır?

Düşük kredi notuna sahip birinin kredi alma ihtimali zayıftır fakat imkansız da değildir. Bankaların  çoğu düşük kredi notu olan müşterilere kredi temininde bulunmaz fakat biraz da bu sektördeki rekabet ortamının getirdiği iştahla bu kişilere yönelik kredi onayı gerçekleşebilir. Kredi notunun bulunduğu seviyenin risk puanının ne kadar altında yer alışı da kredi onayına etki edecektir. Bu kişilere yönelik verilen kredi onayları birtakım teminatların sunulmasını gerektirecektir. Bunların kişinin üzerine kayıtlı olan ve gerektiğinde belgeleri ile ispatlanabilir türden varlıklar olmaları şarttır. Ev,araba,arsa türünden varlıklar bunlara örnek olarak gösterilebilir. Kefalet sistemi ile kredi temini sağlanması da başvurulacak başka bir yöntem olacaktır.

Kredi notunu stabil tutabilmek için neler yapılabilir?

 • Birden fazla kredi kartınız varsa teke indirin ve bu karta ait olan tüm borcu kapatın .
 • Kullanımı yapılan kredi ve kredi kartlarına yönelik ödeme tarihlerine dikkat edin.
 • İhtiyacınız olmadan kredi başvurusu yapmayın ve kredi notunuzu arttırmak için Yüksek limitli kredi kartı kullanımı yapmayın. Bu durum kredi notunuzu arttırmayacaktır.
 • Otomatik ödeme talimatı ile verilen faturaların ödemelerinin düzen içinde yapılması önemlidir. Bu durum ödemeler konusunda sadık olduğunuza dair  önemli bir delil olacaktır.
 • Ekstre kontrolünü yapmak durum takibi yapabilmek açısından önemlidir.
 • Kredi notu finansal aktivitenizin ölçümü açısından aylık olarak alınmalı kötü durumlar karşısında gerekli önlemler alınmalıdır.

Kredi notu düşük olan biri iyileştirme yönünde neler yapabilir?

 • İdari veya yasal takibe düşen tüm borçlarınızı kapatmalısınız
 • Açılacak vadesiz hesaba elde ettiğiniz gelirinizin yatmasını sağlayın.
 • Fatura ,kira ödemesi gibi ödemelerinizi bu hesaba bağlı olarak yapın
 • Para transfer işlemlerinizi yine bu hesabı kullanarak gerçekleştirin.
 • Yine bu hesaptan düşük limitli kredi kartı başvurusu yapın ve ödemesini son ödeme tarihi gelmeden yapın.
 • Kısa vadeli hesap açtırın ve vade süresi dolduğunda hesabı kapatın
 • Bu hesabı kapattıktan sonra vade süresi daha uzun olan başka bir hesap açın
 • Tüm bunlar yapıldıktan sonra kredi başvurusu yapabilir kabulü halinde ise kısa süre içinde ödemesini yapıp kapatabilirsiniz

Kredi notu, ev kiralamasından beyaz eşya alımına kadar pekçok alanda ihtiyaç olunan bir veridir. Kredi notu düşük olan biri bunu çeşitli taktik mekanizmaları ile rehabilite edebilir düzeltme yolunda yine banka kaynaklarını kullanarak gerekli adımları atabilir. Banka ve diğer finansal kuruluşlara yönelik sarsılan güven ortamı finansal hayatın aktive edilmesi ve ödemeler konusunda disipliner tutumun tesis edilmesi ile tekrar inşa edilebilir.

Bir önceki yazımız olan Findeks Kredi Notu Sorgulama İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir? başlıklı makalemizde 444 4 552, Findeks Kredi Notu Öğrenmenin Ücreti ve SMS Yardımıyla Kredi Notu Nasıl Sorgulanır hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Fahrettin dedi ki:

  Konut kredisi kullanmak istiyorum.Evin değeri. 200 bin TL 150 bin TL almak istiyorum..Evin 112 bin lira kredisi var bu borç transfer yapılarak kapatılacak. Bilgi verirseniz ve yardımcı olursanız çok sevinirim

BİR YORUM YAZ