Kredi Notu Düşük Olanlar Nasıl Kredi Çekebilir

  • 08 Aralık 2017
  • 533 kez görüntülendi.

Bankalar, kullanılan kredilerin geri ödemesinde göstereceğiniz performansa göre sizlere bir puan verir. Bu puan sizlere bir kredi sicili oluşturur. Geri ödemelerde düzensiz davranmanız durumunda bu not düşük olacağı için tekrardan kredi çekmek zor olacaktır. Kredi notu düşük olanlar nasıl kredi çekebilir sorusunu soranlar içinse bazı yöntemlerde bahsetmek gerekebilir. Kredi notu düşük olan bir kişi bankayı geri ödeme konusunda ikna edememiş olur. Yani banka sizlerin borcu geri ödeyeceğine inanmaz. Bu durumda bankaya sağlam teminatlar belirterek kredi çekebilirsiniz.

İpotekli Kredi Başvurusu

Bankalarda en fazla kabul gören kredi başvurularından birisi ipotekli başvurulardır. Eğer kredi notunuz belirli bir seviyenin altında ise, üzerinize kayıtlı olan taşınmaz bir malı bankaya rehin tutturabilirsiniz. Ev, araba, arsa ya da dükkan gibi taşınmazlar bankalar tarafından kolayca ipotek olarak kabul edilir. Krediyi aldıktan sonra geri ödemede herhangi bir sorun yaşatmanız durumunda bile bankalar kredinin tutarını bu taşınmaz mal üzerinden temin eder. Yani bankalar için borcu geri alamama riski tamamen ortadan kalkar. Ancak ipotekli başvurularda yasal 90 gün boyunca hiçbir ödeme yapılmaması durumunda, ipotek edilen mala bankanın el koyacağını unutmamak gerekiyor. Bu açıdan ipotekli kredi başvurularını doğru bir değerlendirme yaparak işleme sokmak gerekiyor. İpotekli kredi başvurularında banka öncelikle rehin gösterilen malın değerini inceler. İpotek ettiğiniz bu malın her zaman için kredinin tutarı ile aynı ya da daha değerli olması istenir.

Kefil Göstererek Kredi Çekme

Kredi sözleşmesine imza atacak olan kişinin kredi sicili bozuksa, bankalar geri ödeme konusunda yine ikna olmayacaktır. Bu durumda kredi sözleşmesine imza atması için bir kefil bulabilirsiniz. Bu kişi sizlere geri ödeme konusunda teminat sağlayacağı için bankalar kolaylıkla kredi verebilir. Ancak kefil göstereceğiniz bu kişinin düzenli bir geliri olması ve kredi sicilinde hiçbir bozukluk olmaması gerekiyor. Aksi durumda yine başvuru kabul görmeyecektir. Bankaların kefilli başvurularda en güvendiği kişiler ise kamu çalışanlarıdır. Kamuda görevli olan bir kişiyi bankalara kefil gösterdiğiniz zaman rahatlıkla kredi kullanabiliyorsunuz.

Bir önceki yazımız olan Koyun Hibe Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizde Devlet destekli koyun kredisi, Koyun ve Koyun Hibe Kredisi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ