Kredi Notu ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular ve Merak Edilenler

  • 23 Kasım 2016
  • 1.025 kez görüntülendi.

Bugünkü yazımızda sizlerle kredi notu ile ilgili aklınıza takılan soruların cevaplarını paylaşacağız. KKB nin bireysel müşteri ve reel sektöre hizmet vermek amaçıyla açtığı findeks hayatımızda önemli bir yere sahip oldu.

Findeks tarafından tüm bankalar ile yaptığınız bütün işlemler düzenli olarak findeks sistemine aktarılır ve bu şekilde notunuz oluşur. Bu notun ismi Findeks Kredi Notu‘dur.

Kredi notu sorgulama kredi notunu düşürür mü?

Kredi notu sorgulamanız hiç bir şekilde kredi notusunuza etki eden bir etmen değildir. Kredi başvurusu yapmak ile kredi notu sorgusu yapmak halk arasından en çok karıştırılan terimlerdir.

Kredi Notum kaç olursa bana kredi çıkar?

Bu sorunun cevabı için kesin bir cevap yok. Bütün bankaların kendilerine ait kredi değerlendirme sistemleri mevcut. Ama genel olarak 1300 puan altında kredi almanız biraz zor. Kredi çekmek istediğiniz bankadan maaşınızı almanız, o bankaya ait kredi kartını kullanmanız ve düzenli ödemeniz gibi etmenler kredi alma olasılıgını arttıracaktır.

Findeks Kredi Notu Sorgulama Ücretli Mi?

Evet findeks kredi notunu öğrenmek 4.72 karşılığında bu linki tıklayarak öğrenebilirsiniz. Bankalar aracılığı ile sorgulamanız bankasına göre değişiklik göstererek ortalama 5 Tl civarında. Banka şubelerine kredi çekmek istediğinizi söylediğinizde kredi notunuza bakacakları için ücretsiz öğrenme sansınız var.

Kredi Notu En Yüksek ve En Düşük Kaçtır?

Kredi notunuz 0 ile 1900 arasında rakamlardan oluşmaktadır.

Kredi Notu Güven Renk
0 – 799 Çok riskli Kırmızı
800 – 1299 Orta riskli Turuncu
1300 – 1499 Az riskli Sarı
1500 – 1699 İyi Açık yeşil
1700 – 1900 Çok iyi Koyu yeşil

Kredi notum 0 ve daha önce kredi ve kredi kartı kullanmadım neden?

Kredi notunuzun 0 olması daha önce  herhangi bir banka ürünü kullanmadığından dolayı bir notunuz oluşmaması anlamına geliyor. Kredi notunuz oluşmadığından kredi almanız zor. Bu nedenle limiti ne kadar olursa olsun kredi kartı alıp en az 3 ay kullanmanız ve ödemelerini zamanında yapmanız gerekiyor.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanıyor?

Kredi notunuzun oluşmasında bir çok değişik etmen bulunmaktadır.

Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlığı (%30) kredi notunuzun oluşmasından en fazla öneme sahip olan etmendir. Kredi ve Kredi kartınızı ödeme düzenini ifade eder. Ödemelerinizi zamanında yapmanız kredi puanınıza olumlu etki yapacaktır.

Mevcut Hesap ve Borç Durumu (% 25) hazırda bulunan borcunuz ve ödeme gücünüz kredi notunuzu %25 oranında etkiler.Bankalar böylelikle yeni bir borçlanmaya gelirinizin yetip yetmediğini kontrol eder.

Yeni Kredi Almış Olmanız (% 20)  yeni kredi almanız banka için bir risk olduğundan kredi notunuzu %10 olarak düşürür. Ödemelerinizi düzenli olarak ödediğinizde kredi notunuz yükselmeye başlayacaktır.

Kredi Kullanım Yoğunluğu (%15) Kredi puanını kredi kullanım yogunluguna göre artmaktadır. Hiç kredi kullanmayan veya az kredi kullanan kişiler bu değerlendirmeye tabi değildir.

Diğer(%10) yukarıda kalan etmenlerin oranıda %10 dur.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Yükseltme Taktikleri başlıklı makalemizde kredi notu ve kredi notunu yükseltme hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ