Kredi Notu Kaç Günde Güncellenir?

  • 17 Temmuz 2016
  • 1.024 kez görüntülendi.

Bankalardan kredi talebinde bulunduğunuzda sizi değerlendirme süreci beklemektedir. Banka müşterisinin talep ettiği krediyi ödeyebilecek durumda olup olmadığını araştırma yoluna gider. Tüm bankalar ve finans kuruluşları müşterilerinin ödeme geçmişini gösteren Kredi Kayıt Kurumu ’nun sisteminden öğrenebilmektedir.

Kredi Kayıt Kurumu müşterilerin bankayla olan ilişkilerini gösterir. Kredi notu 700 ile 1900 arasında değişmektedir. Bu yüzden kredi notunu yüksek tutmak önemlidir. Banka müşteri ile çalıştığı süre içinde kredi notunu günceller.

Kredi Notu Neye Göre Güncellenir?

Kredi notu bankayla yapılan tüm işlemlerin sistemde birikmesidir. Müşterinin bankayla olumlu ve olumsuz tüm ödeme ilişkileri bu sistemde birikir ve güncellenir.

Bankaya olan borçların azaltılması, ödemelerin zamanında ya da zamanından önce kapatılması kredi notunu güncellemesini olumlu yönde olacaktır.

Bu durumun aksine bankayla ödeme sıkıntısı yaşıyorsanız kredi notunuz olumsuz yönde güncellenir.

Kredi notunuz her ay yapacağınız banka işlemlerine göre güncellenir.

Tek bankayla çalışmak her zaman size kazanç getirecektir. Çünkü bankalar müşterilerine ödeme konusunda yardımcı olmaktadır.

Kredi ve kredi kartı ödemeleriniz her ay sistemde düzenli olarak güncellendiği için planlı hareket etmeniz gerekmektedir.

Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Bankalar ay sonunda genel müdürlüğe tüm bilgilerin raporunu gönderirler. Toplanan tüm bilgiler her ayın onunda risk raporuna işlenmekte ve kredi notu güncellenmektedir.

Kredi notumuz bankadan kredi çekebilmemiz için bir teminattır. Kredi notumuz düşükse bu yüzden yükseltmeye çalışırız.

Kredi notumuzu yükseltmek için belirli bir süre geçmelidir. Her ne kadar ödemelerde dikkatli davransanız da bunun için bir zaman vardır.

Geçmiş ödeme sicilinizi uygun ödeme planlarınız düzeltecektir.

Dikkat etmeniz gereken bankaya olan borçları tam ve zamanında yapmanızdır.

Kredi kartınızla elektrik, su ve telefon gibi faturaları bankayla anlaşıp otomatik ödemeye verirseniz banka kredi isteğinizi ilk üç ay içinde değerlendirecektir.

Kredi Notunun Güncellememesi Durumunda Ne Yapmalı?

Kredi notunuzun sistemde güncellenmediğini fark ettiğiniz zaman bankanızın şubesine gidip dilekçe yazarak itiraz edebilirsiniz.

Hangi bankaya ya da kuruluşa itiraz edecekseniz referans numaranızı girerek işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu isteğiniz bazen bir ay bazen de üç ay sürmektedir.

Talebiniz yerine getirilerek kredi notunuz güncellenecektir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Kaç Olursa İyi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ