Kredi Notu Neden Düşer Nasıl Yükselir?

  • 07 Ocak 2015
  • 945 kez görüntülendi.

Kredi notları, bankaların ve finans kuruluşlarının vatandaşlar hakkındaki pusulalarını oluşturuyor. İhtiyaçları dahilinde nakit paraya gereksinim duyan vatandaşlar, bu amaç için var olan bankalara giderek kredi talebinde bulunduklarında, bankaların vatandaşların borçlarına sadık olup olmadıkları konusunda değerlendirme yapmaları gerekiyor. İşte bu değerlendirme, kredi notu sayesinde oluyor.

Kredi notu, temel anlamda, finansal geçmişin ve geçmiş dönemde borçlarınıza sadık olup olmamanızın neticesinde ortaya çıkan bir çıktı olarak öne çıkıyor. Bu nota, daha önce çektiğiniz kredileri nasıl ve ne şekilde ödediğiniz, gelir durumunuz, bankalar ile olan ilişkileriniz gibi kriterler etki ediyor. Yani, kredi notları kesinlikle sabit değil; aksine her an değişebiliyor.

Kredi notu yüksek olan vatandaşlar, bankalardan rahatlıkla ve avantajlı koşullar ile kredi alabiliyor; ya da diğer başvuruda bulunulan kıymetli evrak kullanımı ve kredi kartı talebi gibi isteklere olumlu yanıt alabiliyorlar. Kredi notunun yüksek olması, bu tip durumlarda oldukça işe yarıyor. Kredi notunun düşük olması ise, vatandaşa kredi başvurusu, kredi kartı talebi gibi işlemlerde zorluklar çıkmasına neden oluyor.

Kredi Notu Niçin Düşer?

Oldukça dinamik bir sistem olan kredi notu, bankalar ile olan ilişkilerin ne denli iyi ya da çalkantılı olması sonucu değişebiliyor. Kredi notunun düşmesi de, bunun gibi bir ilişkinin sonucu olarak ortaya çıkıyor. Kişi, kredi kartlarının borçlarını ödeyemiyorsa, tamamını olmasa bile, asgari borcunu da geciktirmeye başlamışsa, kredi notunda olumsuz havalar esmeye başlıyor. Aynı zamanda, kişinin çektiği kredinin ödemelerinde aksaklıklar başlamışsa, zamanında ödemeler yapılmıyorsa, yine kredi notu düşme eğiliminde oluyor.

Kredi notunu düşürmek ya da yükseltmek bir yana, en azından sabit kalması için ödeme alışkanlıklarının olumsuz yönde seyretmemesi gerekiyor. Bankalar ile olan ilişkiler, tek düze şekilde gelişimine devam ederse, kredi notunun düşmesi de engellenmiş oluyor.

Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?

Finans kurumlarına en sık yöneltilen sorulardan biri de, kredi notunun nasıl yükseltileceği ile alakalı. İnişli çıkışlı grafiklere sahne olan kredi notları, aynı düşebildiği şekilde, yükselebiliyor da. Bunun için ise ilk olarak, borçsuz kalmak çok önemli. Yani, mevcut borçların ve geçmişten kalan ödemelerin tümünün bitirilmesi, kredi notunuzu doğrudan olumlu şekilde etkileyen unsurlardan birini oluşturuyor. Ancak, yalnızca borçları kapatmak, kredi notunuzun yükselmesi adına yeterli değil.

Daha sonra yapılması gereken işlemler ise, kredi notunuza borcunuza sadık olduğunu hissettirmek. Örneğin, sahip olduğunuz kredi kartlarının borçlarını asgari değil, tam olarak ödemek, kredi notunuzu kesinlikle olumlu yönde etkileyecektir. Ayrıca, son ödeme tarihini beklemeden, daha erken şekilde kredi kartı borçlarının ödenmesi, yine olumlu bir havayı kredi notunuzun üzerinde estirecektir.

Yeni yapılan düzenlemeler kapsamında, faturalarınızın da ödenmiş olması ya da otomatik şekilde ödeniyor olması, kredi notunuzu yükselten unsurlardan biri haline geliyor.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Kaç Olmalı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. kredi notum dedi ki:

    Kredi notunu

BİR YORUM YAZ