Kredi Notu Nerede Gerekli?

  • 09 Aralık 2017
  • 432 kez görüntülendi.

Bankalarla ilişki içerisinde olan birçok kişi, kredi notu hakkında detaylı bilgiye sahip değildir. Bu puanın ne işe yaradığı ve nerede gerekli olduğu hakkında bilgiye sahip olmayan kişiler, kredi başvurularından kolaya ret cevabı alabiliyor. Öncelikle banka müşterileri için ‘kredi notu nerede gerekli?‘ sorusunu cevaplamak gerekir. Kredi Kayıt Bürosu altında gizli tutulan bu not, Türkiye’de hizmette olan tüm bankalar tarafından kullanılır. Bankalar kayıt altında tutulan bu kredi notuna kolayca ulaşabilir ve sizlerin geri ödeme durumuna bakabilir. Kredi notunuz belirli bir sınırın altında ise, geri ödeme konusunda yetersiz olduğunuz anlamına gelir. Bu durumda kredi başvurularınız olumsuz sonuçlanır. Yani kredi notu, bankalardan çekeceğiniz krediler için gerekli olan temel şarttır. Başvuru aşamasında sizlerden istenen nüfus cüzdanı ile gerekli tüm kredi sorgulaması yapılır.

Kredi Notum Düşük, Kredi Alabilir miyim?

Kredi notu düşük olan bir kişinin kredi çekebilmesi çok zor olacaktır. Elbette düşük kredi notuna da kredi kullanmak mümkün olur. Ancak bu tarz durumlarda gerekli tüm yönetimi tamamen bankaya bırakmış olursunuz. Bu durum kısacası bankanın inisiyatifine kaldığınızı gösterir. Yani kredi notunuz düşükse, bankalar isterse sizlere kredi vermez. Bu duruma hiçbir itiraz hakkınız olmaz. Oysa kredi notunuz yüksekse ve düzenli bir gelire sahipseniz, bankanın sizlere kredi kullandırmama gibi bir hakkı da olmaz. Kredi notu düşük olanların özellikle ipotekli ya da kefilli başvurulara yönelmesi gerekiyor. Bu başvurularda geri ödeme konusunda bir teminat belirtildiği için, kredi çekebilmek daha kolay oluyor.

Kredi Notum Yüksek, Neden Kredi Alamıyorum?

Kredi notu, bankalardan kredi çekebilmek için gereken en temel şartlardan birisidir. Ancak tek başına kredi notunun iyi olması, kredi almanız için yeterli olmaz. Örneğin; asgari ücretle geçinen bir kişinin kredi notu ne kadar yüksek olursa olsun, konut kredisi alabilmesi mümkün değildir. Zira gelir durumu, kredinin toplam tutarını karşılamada yetersiz kalır. Yani gelir durumunuz yetersiz düzeyde ise, kredi çekebilmek yine mümkün olmayacaktır. Genel olarak bankalardan kredi çekebilmeyi belirleyen iki temel faktör, kredi notu ve gelir durumudur.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Düşük Olanlar Nasıl Kredi Çekebilir başlıklı makalemizde banka, kredi ve Kredi Notu Düşük Olanlar Nasıl Kredi Çekebilir hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ