Kredi Notu ve Kredi Raporu Arasındaki Fark Nedir?

  • 05 Aralık 2017
  • 319 kez görüntülendi.

Banka müşterilerinin kredi raporu veya bilinen bir diğer adıyla risk raporlarını sürekli olarak takip etmeleri ve kredi notlarıyla birlikte iyileştirme adımlarını takip etmeleri tavsiye edilir. Bankacılık işlemlerini aktif olarak kullanan müşterilerin kredi notları sistemlerde yer alır. Hemen hemen her insanın bankayla ilgili işlemleri olur. Maaş işlemleri, fatura ödeme işlemleri, kredi ve kredi kartı ürünleri, banka kartı sahibi olmak gibi durumlar bizlerin bankalarla yakın bir iletişimde kalmasını sağlar. Bankalarla bu kadar yakın bir temasta olduğumuz için de, bazı kavramlar hayatlarımıza girer. Bu durumda kredi notu ve kredi raporu arasındaki fark nedir? Sorusu ortaya çıkar. Banka müşterileri olarak hayatlarımıza giren bu kavramları inceleyeceğiz.

Kredi Raporu Nedir?

Kişilerin kredi notlarına dair detayları risk raporu içerisinde bulunuyor ve kişilerin maddi durumlarının genel bir özeti olarak göz önünde bulunduruluyor. Kişilerin ödeme alışkanlıkları, ödeme düzenleri, borçları ve bu borçların faizleri, hangi zamanlarda ve ne kadar kredi kullanıldığı gibi konularda fikir sahibi olma aşamasında bu dokümanlardan yararlanılıyor. Risk raporu bankalardan ya da finansal kuruluşlardan remin edilebilir. Risk raporuyla birlikte kişinin bankalarca sunulan ürünlere de başvurup vuramayacağı netlik kazanmış olur.

Kredi Notu Nedir?

Bütün bankacılık işlemleriniz kredi notunuza etki eder. 0-1900 aralıkta belirlenen kredi notlarında belli puanlamalar belli risk düzeylerine karşılık gelir. Puanlamada yüksek bir seviyede yer alıyorsanız, kredi çekme şansınız da bir o kadar fazladır. Kredi notunun yükselmesi ayrıca risk durumunuza dair bir özet oluşturan rapora da yansıyacaktır. Kredi çekebilme ihtimallerinizi gün ışığına çıkaran raporun yüksek puanlarda yer alabilmesi ise birkaç ay süren ön çalışmalar sonucunda belli oluyor. Kredi notunu yükseltmek isteyen kişilerin yapabilecekleri bireysel çalışmalar bulunduğu gibi, bireysel danışmanlar ya da finans uzmanları aracılığıyla da belli adımlar atılabilir. Kredi notunuzu yükseltmek için yapabileceğiniz ve size olumlu sonuçlar almanızda yardımcı olacak çalışma ise, bankalarla mevduat ve yatırım fonları aracılığıyla sağlam bir ilişki kurmak olacaktır. Kredi ürünlerinden kullanmanız ise bu aşamada olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Bir önceki yazımız olan Sicilim Bozuk Kredi Çekebilir miyim? başlıklı makalemizde kredi, Kredi sicili ve Sicilim Bozuk Kredi Çekebilir miyim? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ