Kredi Notu Yüksek Olanlar Maksimum Ne Kadar Kredi Alabilir?

  • 25 Mayıs 2015
  • 839 kez görüntülendi.

Kredi notu skalasında hangi aralıkta bulunduğunu kredilerinizin onay sürecini doğrudan etkilemektedir.Ama alınacak kredi miktarı içinde kredi notunuzun yüksek olması avantaj yaratmaktadır.

Kredi notu skalasına göre Türkiye ortalaması 1.400 puan civarındadır.Geçmiş dönem ödemelerinize, güncel borçluluk durumunuza , yeni kredi arayışınıza ve kredi kullanım yoğunluğunuza göre şekillenen kredi notu 0-1.900 arasında bulunabilir.

0-700 arasında bulunan notlar oldukça düşük olarak nitelendirilecektir.Ve bu arallıkta nota sahip banka müşterilerinin çoğu başvuruları red olacaktır.

700-1100 arası puan ise bir önceki aralığa göre nispeten yüksek olmakla beraber kredi ve kredi kartı başvurularının onaylanması için yeterli değildir.Çoğunlukla çok düşük miktarlarda kredi başvurularınız kefil ve ipotek teminatı ile  olumlu sonuçlanabilir.

1100-1350 arasındaki puanlar kredi ve kredi kartı başvurularının olumlu sonuçlanmaya başladığı normal düzeyde bir aralıktır.Bu süreçte çok yüksek miktarda olmayan kredileriniz onaylanabilir.Ve aldığınız kredilerin düzenli ödenmesi ile kredi notunuzu yükseltme avantajınız oluşacaktır.

 

1350-1650 arası kredi notunuzun olması bankalardan kolaylıkla kredi almanızı sağlar ancak çok yüksek miktardaki talepleriniz gelir durumunuza göre netleştirilecek gerektiğinde ipotek işlemi yapılacaktır.Bu not aralığında yapacağınız başvurularınız kabul edilir ve bankalardan kredilerinizi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 

1650-1900 puan aralığı ise bankaların genellikle onaylı kredi verdikleri bir aralık olup gelir düzeyinize göre üst limitlerde kredi taleplerinize olumlu yanıt verilecektir.Bankalar ürünlerini kullanmaları için size kendileri teklif getireceklerinden miktar konusunda sıkıntı yaşamazsınız ancak devletin belirlediği düzenlemelere göre kullanacağınız kredi gelir düzeyinizin %60’ının üzerinden olamayacağı için alabileceğiniz maksimum kredinin aylık ödemesi maaşınızın %60’ının üstü olamaz.

 

Kredi notu kullanılacak kredi üst limitine etki eder ancak zaten kredi notunun içinde bulunan borçluluk düzeyi kriteri %60’lık maksimum borç kriterine göre belirlenmiş bir özelliktir.Kredi notunuzun yüksek olması doğrudan borçluluk oranınızın düşüklüğü ile ilintilidir.Eğer borç düzeyiniz düşükse yada hiç borcunuz yoksa ödemelerinizi düzenli yaptıysanız aylık ödemeniz gelirinizin %60 seviyesinin üzerine çıkmaksızın kredi üst limitinizi belirleyebilrisiniz.Vadenin uzun olması aylık ödenecek miktarı düşüreceğinden uzun vadelerde yüksek miktarlarda başvurularınıza kolaylıkla onay verilecektir.

Kredi notunuzun şu aralıkta olması bu kadar kredi kullanmanızı sağlar yönünden bir bilgi aktarmamız doğru olmaz eğer geliriniz üst seviyedeyse alacağınız kredi üst limiti de yükselecektir.Ancak düşük gelire sahipseniz kredi notunuz yüksek olsa dahi kullanacağınız maksimum limit gelirinize göre şekillenir.

Bir önceki yazımız olan Eşinizin Banka Borcu Sizin Kredi Notunuzu Etkiler mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ