Kredi Notu Yurtdışı Çıkışını Etkiler mi?

  • 02 Aralık 2017
  • 413 kez görüntülendi.

Herhangi bir nedenden dolayı kredi borçları bulunan birçok insan vardır. Bu borcun ödemesi geciktiği zaman ya da hiç ödenmediği zaman bankalar tarafından takibe düşülür ve sorunlar ortaya çıkar. Kredi kartı borcu olan kişiler genellikle kendisini rahat hissedebilmek için yurtdışına çıkmak istiyorlar. Bu durumda kredi kartı borcunun yurtdışına çıkışı engelleyecek olup olmadığı sorunu ortaya çıkıyor. Özellikle vize başvurusu yaparken banka bilgilerinin istenmesiyle kişiler kesinlikle çıkılamayacağını düşünüyorlar. Peki, kredi notu yurtdışı çıkışını etkiler mi?

Kredi Borcu ile Yurt dışı

Gerek iş olsun gerek başka durumlar olsun insanların yurt dışına çıkması gerekebiliyor. Böyle durumlarda özellikle kredi borcunu ve diğer borçları kapatmak için çalışmaya gidenlerde acaba kredi notumdan dolayı beni göndermezler mi? Diye bir soru soruyor. Bu sorunun cevabı oldukça basit. Yurt dışına çıkmak isteyip kredi kartı borcu bulunanlar da yurt dışına çıkabilir. Yani yurt dışına çıkmak için bankalardan herhangi bir onay gerekmiyor. Fakat eskiden takibe girmiş kişilere yurt dışı yasağı getirilebiliyor olması hala birçok insanın böyle bilmesini sağlıyor. Eskiden uygulanan yasak getirme uygulaması insanlara haksızlık yapıldığı düşünüldüğü için yeni bir kanunla düzeltilmiş durumda bulunuyor. Kredi notu ne olursa olsun herkesin yurt dışına çıkabilme imkanı bulunuyor. Bunların yanında kanuni takip yemiş olanlar bile yurt dışına çıkabiliyor.

Yurt Dışı Yasağı Getiren Durumlar

Kredi notu ve kredi borcuna göre hiçbir şekilde yurt dışı yasağı getirilemiyor. Fakat devlete borcun bulunuyor olması yurt dışı yasağı getirebiliyor. Eğer bu borç belli bir miktarın üstündeyse vize alınan ülkelere giderken sıkıntı yaşatabiliyor. Kredi notunun son 5 ayı aslında önem arz ediyor. Yani herhangi bir borç ya da başka durumdan dolayı 6 aylık bir hesap hareketliliği gözükmüyorsa bu vize almayı zorlaştırabiliyor. Fakat diğer türlü kara listede bulunan insanların bile yurt dışına çıkabileceği biliniyor. Yani yurt dışına çıkabilmek için kredi notunun ya da kredi borcunun bir önemi bulunmuyor. Fakat vize almak için hesap hareketine ve devlete borç olmamasına dikkat edilmesi gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Peşin Ödemek Kredi Notunu Yükseltir mi? başlıklı makalemizde kredi, kredi notu ve Peşin Ödemek Kredi Notunu Yükseltir mi? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ