Kredi Notunu Yükseltmek İçin Yapmanız Gerekenler

  • 23 Kasım 2017
  • 351 kez görüntülendi.

Bankaların kredi başvurusunu ret etmesinin başlıca sebebi başvuru sahibinin kredi notu oluyor. Kredi notu olmayan ya da riskli olan bireyler kredili ürün kullanımı konusunda sıkıntı yaşıyorlar. Çoğunlukla da daha önce hiç kredili ürün kullanmamış kişiler bu durumdan yakınıyor. Aslında kredi notunun oluşması için çok düşük limitler ile de olsa bir kredili ürün kullanılmalıdır. Bunun yanında daha önce kredili ürün kullanmış ancak ödeme güçlüğü çekmiş kişiler de aynı sıkıntı ile karşılaşırlar. İşte bu durum ile karşı karşıya kalmamak adına kredi notunu yükseltmek için yapmanız gerekenler ve uygulama şekilleri.

Mutlaka Kredili Ürün Kullanın

Her bireyin yolu bir noktada banka ile kesişir. Belki bugün gerek kalmayabilir ancak ilerleyen dönemlerde kredili ürünlere ihtiyaç duyulabilir. Bu nedenle çok küçük tutarlarla kullanılabilecek bir kredi kartı kurtarıcı olmaktadır. Bu öğrenci kredi katı da olabilir. Tek yapılması gereken bu karttan düşük limitler ile harcama yapmak ve zamanında ödemektir. Çok kısa sürede harika bir kredi notu oluşacaktır.

Fatura Ödemeleri Düzenli Yapılmalıdır

KKB riskini etkileyen bir diğer faktör de fatura ödemeleridir. Özellikle telefon faturaları düzenli ödenmediği takdirde bu notu etkilemektedir. Eğer kişi kredi notunu düzeltmek ister ise ve hiçbir şekilde kredili ürün alamıyor ise telefon faturasına düzenli ödeme yapabilir. Bu durum çok kısa sürede sonuç vermese de işe yarayacaktır.

Maaş Anlaşmalı Bankalar Öncelikli Olmalıdır

Kredi notu oluşmayan ya da kötü olan kişiler, ilk kredili ürün başvurularını maaş anlaşmalı oldukları bankalara yapmalıdır. Çünkü bu bankalar olası bir risk durumunda kişinin maaşına el koyma yetkisine sahiptir. Bu nedenle kredili ürün konusunda maaş müşterilerine çok daha esnek davranırlar. Hatta maaş müşterilerinin başvuruları çok nadir geri çevrilir.

Var Olan Kredili Ürüne Düzenli Ödeme

Mevcutta var olan kredili ürün kredi notunu artırmak adına en önemli faktördür. Çünkü bu ürüne yapılacak her düzenli ödeme kredi notunu biraz daha artırır. Özellikle yapılandırılmış ve taksitlere bölünmüş kredili ürünlerin ödeme günleri kesinlikle kaçırılmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular ve Merak Edilenler başlıklı makalemizde Findeks Kredi Notu ve Kredi Notum kaç olursa bana kredi çıkar? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ