Kredibilite nedir? Kredi notu ile ilişkisi nedir?

 • 04 Mayıs 2016
 • 881 kez görüntülendi.

Banka ve finansal kuruluşlarla olan olumlu veya olumsuz ilişkiler güvenilirlik olarak adlandırılan kredibiliteye etki  ederek finansal bir puana dönüşür.Kredibilite,kredi notunun bazen kredibilite notu şeklinde adlandırılmasına da neden olarak iki kavram arasındaki denkliği ortaya koymaktadır. Finansal güvenilirliği olmayan birinin kredi notu düşük olacağı  için kredibilitesi yani kredibilite notu da düşük olacaktır.

Kredibilite kişinin kurumlar nezdinde sahip olduğu finansal pozisyonudur .ödemeleri düzenli ,takip aşamalarına maruz kalmamış ,bankalarla iyi ilişkiler içinde olanların kredi notu da yüksek olacak kredibıll müşteri pozisyonunda olacaklardır. Bu aşamaya gelmiş banka müşterisi güvenilirlik yönünde aşama kaydetmiş bankacılık sektörü ve reel sektör nezdinde önemli bir pozisyonda olacaktır.

Kredibilite notu sorgulaması nasıl yapılır?

Kredi notu  aşamalarında olduğu gibi burada da kredi kayıt bürosunun resmi internet sitesi olan www.findeks.com adresi üzerinden bireysel veya ticari üyelik gerçekleştirilmesi gerekir. Bu işlem kredi notu sorgulaması yapılmadan önce yapılması gerekli olan bir kayıt işlemidir. Üyelik gerçekleştirildikten sonra istenilen her an kredibilite notu yani kredi notu sorgulamasını internet, telefon ,banka şubesi kanallarından birini kullanarak yapabilirsiniz.

Kredibilite ölçümü neye göre yapılmaktadır ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kredi notuna yönelik yapılacak olan ölçümler kişilerin ödeme alışkanlıkları ile kredi ürünlerine yönelik talepler ve bunların kullanım sıklıklarına bakılarak değerlendirmeye alınacaktır. Bu ölçümler şu başlıklar altında incelenerek yüzdesel bir değerlendirmeye tabi tutulur.

 • % 30 bireysel kredi ve kredi kartı ödeme performansı
 • % 25 mevcut hesap ve borç durumu
 • %20 yeni kredi arayışı
 • % 15 kredi kullanım yoğunluğu
 • % 10 diğer etmenler

Bunlardan bireysel kredi ve kredi kartı ödeme performansı ile mevcut hesap ve borç durumunun kredi notu oluşumuna %50’nin üzerinde katkı sağladığı görülmektedir. Kredibilite notu belirlemesinde borçlara yönelik ödeme alışkanlıkları ile şu anki hesaplara ait borçluluk durumu önem arz etmektedir. Ödemelerin zamanında yapılmayışından ötürü maruz kalınan idari ve yasal takip süreçleri kredi notuna negatif etki eden en büyük yüzdesel kalemdir. Kişilerin ihtiyacı olmadığı halde kenarda dursun mantığı ile yapılan kredi başvuruları üçüncü derecede önleme sahiptir.%20’lik dilimle kredi notu tayininde belli bir etkiye sahip olan yeni kredi arayışları kişilerin sürekli kredi başvuruları yapmalarını negatif bir durum olarak görüp kredi puanını düşürücü etki yapar. Kredi kullanım sıklığı, kişilerin hiç kredi kullanımı yapmamış olmaları veya çok sık kredi başvurusunda bulunmasına göre farklı değerlendirmelere tabi tutulur. Buna göre hiç kredi veya kredi kartı kullanımı yapılmaması kredi notunda aşağı veya yukarı seyir yapmaz. Böyle birinin mevcut bir kredi notu yoktur.o nedenle ufak limitli de olsa kredi kartı kullanımı yapılmalıdır. Sık sık kullanımı yapılan krediler akıllara  finansal yapıda meydana gelen bir bozulma olduğu düşüncesini getirir. Tüm bu bileşenlerin kredi notuna katkısı belirtilen yüzdesel ifadeler kadardır. Kredibilite notu, bu bileşenlerin etkisiyle oluşan puanın sayısal ifadesi olacaktır.

Kredibilite en çok hangi durumlar yaşandığında azalışa geçer?

 • Kullanımı yapılan kredi ve kredi kartı borcunu ödeme süresi içinde yapılmadıysa.
 • Bu kredi veya kredi kartı borçlarından ötürü takip sürecine maruz kalındıysa
 • İcra ve haciz durumları gerçekleştiyse
 • Çek ve senetlerle ilgili ödemlerden ötürü karşılıksız çek ve senet kullanımı yapıldıysa
 • Farklı bir bankada kullanımı yapılan başka bir kredi varsa bu kredi ile ilgili ödemeler belirsizlik teşkil edeceğinden kredibiliteye etki eden bir özellik gösterecektir.

Kredibilite ölçümünde demografik faktörlerin etkisi nedir?

Kişilerin demografik özellikleri olan medeni durum, eğitim durumu, çocuk sayısı, çalışılan kurum, kişinin yaşı, ikamet adresi gibi faktörler de kredibilite ölçümüne etki eden özelliklerdendir

Kredibilite, kredi notu ile eş anlamda olan bir kavram olup kişinin finansal kuruluş ve bankalarla olan geçmişini ifade eden bir kavramdır. Güvenilirlik olarak ifade bulan bu kavram finansal aktivitenin ne kadar sağlıklı işlediğini göstermekte ve yapılacak olan bir kredi başvurusunun kabulü yönünde önemli bir veri olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi notu risk ölçümü nasıl yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. mehmet selim denk dedi ki:

  Krediler başvurusu için kredi puanım mı öğrenmek istiyorum.

BİR YORUM YAZ