Mortgage Kredisi İçin Aranan Şartlar

  • 29 Haziran 2014
  • 387 kez görüntülendi.

Ev alma konusunda sunulan bir kredi olarak bildiğimiz Mortgage Kredisi, genel anlamı itibari ile, bu tarz hizmetler için sunuluyor ve düzenli taksit seçenekleri ile devam eden bir yapıda seyrediyor. Mortgage kredisi verir iken, her bankanın kendine özel kriterleri ve estetik destekleri bulunur. Bir banka kredi vermiyor isek, aynı kullanıcıya farklı bir banka kredi verebilir. Her banka kendi risk faktörüne göre bu tercihi yapacağı için, bankaların da rahat bir şekilde bu krediyi kullanma hakkı vardır en nihayetinde. Peki sağlıklı bir Mortgage Kredisi için, ne tür şartlar gerekir ve kişinin hangi özelliklerine bakılır? İsterseniz önce bunu irdeleyelim.
Sağlıklı Bir Başvuru İçin, Olmazsa Olmazlar, Puan!

Bankalar sizin geçmişinizi, ne kadar kredi kullandığınızı, ne tür harcamalar ile kredi desteklerine dahil olduğunuzu ve benzeri gibi her türlü bilgiye ulaşabilir. Ardından alacağınız Mortgage Kredisi için, bu kredi ile satın alacağınız taşınmaz ürünün, ortak özelliklerini gözden geçirir. Yani öncelikle kişinin kendi özgeçmişine ve bizzat yaptığı banka çalışmalarına bakılır. Kişinin net özgeçmişi, kendi notu ile ölçülür ve bu not, tüm banka çalışmalarının ortalaması ile baz alınan bir nottur. Yani çalışmalarında karşılıksız çekinin olmayışı, tüm borçlarını düzenli olarak ödemesi ve taksit konusunda da düzenli ise, bu kişinin puanı yüksektir. Yani ilk etabı rahatlıkla atlatmış demektir bu kişi. Akabinde ekstra olarak bakılan unsurlardan bir diğeri de, toplam gelir miktarıdır kişinin. Düzenli bir geliriniz var ise, banka konusunda da rahat çalışmalara dahil olabilirsiniz. Tabii bu düzen, maaş, kira ve benzeri diğer gelirleri ifade edecektir.

Peşinat Yatırma İşlemi
Mortgage Kredisi için bankaya peşinat olarak alacağınız taşınmaz malın değerinin %20 ile %25 arasındaki değerini bankaya yatırmanız gerekir. Yani peşinat olarak sayılır bu para ve bu oranlar da bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Akabinde taşınmaz malın özellikleri de önemlidir. Çünkü mal, banka tarafından Mortgage teminatı olarak görülecektir ve bankanın da olmasını istediği belirli özellikler vardır. Bunlar bankadan bankaya değiştiği için, bizzat bankanız ile iletişime geçerek bu konuda ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Halkbankası Eft Ve Havale Ücretleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ