Neden Kredi Alamıyorum?

  • 10 Nisan 2015
  • 5.130 kez görüntülendi.

Kredi talepleri olumlu olarak karşılanmayan hemen herkesin aklında aynı soru belirmektedir neden kredi alamıyorum? Öncelikle bu durum ile karşılaşan müşterilerin unutmaması gereken bir nokta bulunmaktadır. Bu da sorunlarının çözümsüz olmadığıdır. Kredi başvuruları her seferinde olumlu olarak sonuçlanmayabildiği gibi bazı farklı durumlarda bireylerin aleyhine işleyen durumları da beraberinde getirebilmektedir.

Kredi Değerlendirilmesi Yapılırken Dikkate Edilen Hususlar

Bireylerin kredi başvuruları değerlendirilirken bankaların dikkat ettiği ilk unsular tüketicinin geliri ve kredibilitesidir. Söz konusu unsurların yüksek olması kredi başvurularının olumlu sonuçlanmasında büyük etkiye sahiptir. Ancak kredi sürecinde bireylerin dikkat etmesi gereken bir takım püf noktaları vardır.

  • Kredibilitenin yüksek tutulması; Tüketiciler için en önemli avantaj kredi geçmişlerinin sorunsuz olmasıdır. Geçmiş dönemlerde düzenli olarak ödenen kredi kartı ve kredi ödemeleri bireylerin kredi notlarının yükselmesine neden olmaktadır. Ancak, yapılan her bilinçsiz kredi kartı ya da kredi başvurusunun da bireylerin kredi notlarını olumsuz olarak etkilediğini unutmamak gerekir. Herhangi bir kredi geçmişi olmayan bireylerin kredi başvurularının %100 kabul edileceği gibi bir durum yoktur. Çünkü bankalar bu tarz durumlarda bireylerin kredi skorlarını belirsiz olarak değerlendirebilmektedir. Bireyler kredibilitelerini arttırmak adına ödemesini düzenli olarak yapabilecekleri bir kredi kartı kullanabilir veya sabit faturalarını ödemek adına bir banka kartı tercih edebilirler. Faturalar düzenli olarak ödeme gerektiren harcamalar olduğu için bankalar tarafından söz konusu ödemelerin düzenli olarak yapıldığı görmek kredi başvuru değerlendirmesi aşamasında sizler için iyi bir referans olacaktır.
  • Geliri En Kapsamlı Şekilde Bildirmek; Bireylerin kredi başvurularının olumlu sonuçlanmasına etki eden ikinci husus gelirleridir. Bireylerin gelirlerinin yüksek olması bankaların borçlarını ödeyebileceklerine dair bir algıya sahip olmalarına neden olur. Bu nedenle bankaya gelir beyanında bulunurken en doğru şekilde belgelemeye dikkat etmeleri gerekmektedir. Ayrıca, bazen bireyin kendi geliri bankanın kredi vermek için uygun gördüğü rakamın altında kalabilir. Bu durumda ise kendi gelirlerine ek olarak hane halklarının gelirlerini de eklemelidirler. Belgelenebilir gelirlerini bankaya evrak yolu ile ispat ederek belirtirken, belgelenemeyen bir gelirlerinin olması halinde mutlaka bankaya bilgi verilmelidir.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Sıfırsa Ne Yapmalı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ