Öğrenim Kredisi Yapılandırma

  • 03 Aralık 2017
  • 341 kez görüntülendi.

Kredi ve Yurtlar Kurumu; ön lisans, lisans ve yüksek lisans olarak eğitim gören öğrencilere aylık belirli miktarda öğrenim kredisi verir. Aylık olarak alacağınız bu tutarı, mezun olduğunuz zaman geri ödemekle yükümlü olursunuz. Tıpkı kredi başvurularında olduğu gibi öğrenim kredilerinde de gerekli sözleşmeler imza atarsınız. KYK tarafından öğrenim kredisi yapılandırma seçeneği getirilmiştir. Yani aylık olarak aldığınız öğrenim kredisini, tek seferde ödemek zorunda değilsiniz. Başvuru yaparak bu borcu belirli taksitlere böldürebilirsiniz. Yapılandırma sonucu aylık olarak ödemeniz gereken belirli tutarlar olur. Bu tutarları ödememek, normal kredilerde olduğu gibi ana paraya faiz eklenmesine neden olur.

Öğrenim Kredisi Nasıl Yapılandırılır?

Öğrenim kredilerini yapılandırma sürecinde KYK tarafından internet üzerinden bir başvuru formu yayınlanır. Bu başvuru formunu indirerek gerekli tüm bilgileri doldurmanız gerekiyor. Sonrasında bu başvuru formunu alarak, sizlere en yakın olan vergi dairesine gitmeniz gerekiyor. Vergi dairesinde kredinin toplam tutarı göz önünde bulundurularak yapılandırma yapılacaktır. Öğrenim kredileri yapılandırmasından olumsuz cevap gelme gibi bir durum söz konusu değildir. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından her öğrenciye böyle bir kolaylık sağlanır.

Öğrenim Kredisi Yapılandırma Taksiti Nereye Ödenir?

Yapılandırdığınız borçların taksitlerini yine sizlere en yakın olan vergi daireleri üzerinden yapabilirsiniz. Ancak vergi dairelerinde kredi kartı ile ödeme seçeneği mevcut değildir. Bu durumda KYK ile anlaşmalı olan bankalara yönelebilirsiniz. Anlaşmalı bankalardan yapılandırma taksitini doğrudan kredi kartıyla ödeme şansınız vardır.

Öğrenim Kredisi Yapılandırılmazsa Ne Olur?

Öğrenim kredisi çeken bir kişi, resmi olarak mezun olduğu günden itibaren borcunu ödemekle yükümlüdür. Bu borcu en fazla başvuru yaparak belirli bir süre kadar erteletmek mümkündür. Bu süre kişilerin iş bulma ve işe başlama süreçlerini kapsar. Borcunu erteletmeyen ya da yapılandırmaya sokmayan kişiler, yüklü bir faizle karşı karşıya kalabilir. Zira bu durumda mezun olduğunuz günden itibaren her geçen gün belirli bir oranda faiz eklenecektir. Bu açıdan mezun olduktan sonra gelir durumuna göre bir karar verilmelidir. Eğer borcu geri ödeme durumunuz varsa, çok fazla faiz binmeden ödemeyi yapmanız daha doğru olacaktır. Geri ödeme durumu olmayan kişiler ise yapılandırma seçeneğini kullanabilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Ertelemesi 1 Gün Gecikirse Ne Olur? başlıklı makalemizde Kredi Borcu Neden Ertelenmemelidir? ve Kredi Gecikmesi Neden Olur? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ