Paranıza En Yüksek Faizi Veren Bankalar

  • 21 Mart 2014
  • 421 kez görüntülendi.

Birikmiş nakit paranız varsa bunu banka faizi sayesinde yatırım aracı yapabilirsiniz. Paranızın belirli vadede bankada tutarak vade sonunda bankanın vermiş olduğu faiz oranı doğrultusunda gelir elde edebilirsiniz. Bu imkan sayesinde belirli bir nakit paraya sahip olan ancak bu parayı değerlendirmek isteyenler gelir elde edebilir. Bu yatırımda herhangi bir risk yoktur. Sadece yapmanız gereken bankaya vaat ettiğiniz vade boyunca paranızı bankadan çekmemektir. Taahhüt ettiğiniz vade içerisinde paranızı bankadan çekmediğiniz de, vade sonu geldiğinde banka vaat ettiği faiz oranını hesabınıza yansıtacaktır. Paranıza en yüksek faizi veren bankalar araştırması yapıyorsanız güncel en yüksek faizi veren bankaları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

En yüksek faiz veren bankalar

Sizler için yaptığımız araştırmada şuan için en yüksek faiz veren banka Denizbank olarak görülmektedir. Denizbank’ın yıllık faiz oranı %10,25 olarak belirlenmiş. Denizbank’a 30 gün vade ile yatıracağınız 1000TL 30 gün sonrasında size 8,54TL gelir getirecektir.

Yüksek faiz veren bankalar arasında bir diğer banka ise Garanti Bankası. Garanti Bankası paranıza verdiği yıllık faiz oranı %9,9 olarak belirlenmiştir. Garanti Bankası’na yatıracağınız 30 gün vadeli 1000TL vade sonunda size 8,25TL kazandıracaktır.

Üçüncü bankamız ise HSBC Bankası’dır. HSBC paranıza yıllık faiz oranı olarak %9,5 faiz vermektedir. Bu faiz oranında ise 30 günlük vadede 1000TL, vade sonunda sizlere 7,92TL kazandıracaktır.

Son olarak TEB ve Akbank aynı faiz oranını vermektedir. Bu iki bankanın paranıza vereceği faiz oranı %9’dur. 1000TL paranız için 30 gün vadede kazanacağınız gelir ise 6,38TL’dir.

Paranızı faize yatırırken dikkat edilmesi gerekenler

Bankaya paranızı vadeli hesaba yatırarak gelir elde etmek istiyorsanız bazı durumlara dikkat etmelisiniz. Öncelikle paranıza en yüksek faizi veren banka ile çalışmanız sizin için her zaman iyi olacaktır. Ayrıca faizi geliriniz üzerinden vergi alındığını da unutmamalısınız. Banka vergi masraflarını düştükten sonra kalan net tutarı hesabınıza yansıtacaktır.

Paranızı vadeye yatırırken vadeyi iyi belirlemelisiniz. Örnek olarak 1 yıllık vadeye yatırdığınızda paranızı 1 yıl çekmemelisiniz. Eğer 1 yıl paranızı bankada tutarsanız banka vaat ettiği yıllık faiz oranını hesabınıza yansıtacaktır. Ancak 1 yıl içerisinde ana paranın bir kısmını veya tamamını kullanırsanız o zaman vadeniz bozulmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Garanti Bankası Cep Şubesi İle Harvard Business Review Aboneliği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ