Peşin Ödemek Kredi Notunu Yükseltir mi?

  • 30 Kasım 2017
  • 370 kez görüntülendi.

Bankadan kredi çekmek isteyenlerin karşılaştığı sıkıntıların başında kredi notu düşüklüğü gelmektedir. Kredi notunu düşük olması demek ise bankalardan alınan ürünlerin son ödeme günlerinin düzenli olarak takip edilmemesinden kaynaklıdır. Bu da kredi notunu belirli aralıklar ile düşürmektedir. Peşin ödemek kredi notunu yükseltir mi? ya da kredi notu hangi aralıklar ile yükselir bu soruların cevaplarına bakalım. Kredi notu her ayın sonunda değerlendirilen bir puanlama tablosudur. 0 ile 1900 puan aralığında değerlendirmeye tabi tutulan müşterilerin bir puanlama tablosu üzerinde değerlendirilmesi demektir. Kredi değerlendirmesini ise bankalar arası puanlama kurulu üstlenmektedir. Türkiye’de ki büyük bankaların girişimiyle açılana findeks isimli kurum bu değerlendirmeyi yapan kuruluştur. Periyodik aralıklar ile kredi notunu yükselten ya da düşüren bu kurum müşterinin bankalardan satın aldığı ürünlerin ödeme günlerini ve daha birçok kriteri göz önünde bulundurarak kredi notunu değerlendirir.

Kredi Notu Değerlendirmesinde Hangi Kriterler Kullanılır?

Kredi notu değerlendirmesi karmaşık bir sistemin ortaya çıkardığı bir puanlama sistemidir. Findeks kurumu kredi notunu değerlendirirken bir müşterinin bankalardan aldığı ürünlerin sayısını, kredi tutarlarını, çalışma durumunu, aldığı maaşı, yaşı ve sağlık durumu gibi kriterleri göz önünde bulundurarak kredi notu değerlendirmesi yapmaktadır. Belirli aş ortalamasının üzerinde bulunan kişiler sağlık açısında riskli konuma girmektedir bu yüzden de bu kişilerin kredi notları belirli puanların üzerine çıkmaz. Bunun dışında alınan maaş ve ödenen aylık kredi ya da kredi kartı borcu da bu değerlendirmenin içinde yer almaktadır.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Neler Yapılabilir?

Kredi notunun yükseltilebilmesi için öncelikle yapılması gereken şey bankalardan alınan ürünlerin son ödeme günlerinin gelmeden ödenmesidir. Bunun dışında alınan ürünün borcunun peşin olarak ödenip kapatılması da yine kredi notunun yükselmesine sebep olmaktadır. Kredi notu değerlendirmesi her ay belirli aralıklar ile değerlendirilen bir puanlama sistemidir. Findeks’in sizin kredi notunuzu değerlendirebilmesi için peşin ödediğiniz kredi borcunuzun üzerinden en az 2 ay geçmelidir ki kredi notu değerlendirmeniz yavaş yavaş kredi çekebilir pozisyonuna yükselsin. Risk oranı düştükçe kredi notu da banka nezdinde yükselme göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan Yeni Kredi Notu Artırma Yolları başlıklı makalemizde kredi, kredi notu ve Yeni Kredi Notu Artırma Yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ