Rotatif Kredi Nedir, Özellikleri Nelerdir?

  • 23 Mart 2014
  • 550 kez görüntülendi.

Kısa vadeli borçlanmalara ihtiyaç duyan işletmeler rotatif kredilerden yararlanabilirler. Rotatif kredi nedir diye sorarsanız, bankaların kısa vadeli borçlanmak isteyenlere sunduğu, işletmelerin acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak için bir imkandır. Bankalar küçük ölçekli işletmelere bu hizmeti vererek acil olan nakit ihtiyaçlarını gidermektedir.

Rotatif kredi nedir

Nakit akışı işletmelerin bazı durumlarda acil nakit ihtiyacı olmaktadır. Örneğin işletme bir mal alacak ancak malı alacak parası yok. Aynı zamanda 15 gün sonra beklediği bir para var. İşletme 15 gün mal almamak yerine bankaların rotatif kredilerinden yararlanarak acil nakit ihtiyacınız karşılıyor ve 15 gün sonra beklediği para ile bankaya olan borcunu kapatıyor. Bu sayede işletme ürünsüz kalmıyor.

Rotatif kredi her zaman faydalı mı?

Rotatif kredi için her zaman kullanılabilir bir kredi olarak görülmemelidir. Bunun sebebi ise rotatif kredilerinin faiz oranları KOBİ kredilerinin faiz oranlarından 3 ile 4 puan daha yüksek olmasıdır. Bankalar ayrıca rotatif kredilere günlük faiz işletmektedir. Buradan da anlaşılabileceği gibi kullanmış olduğunu kredi tutarına neredeyse en yüksek faiz işlenecektir. Plansız kullanılan rotatif kredileri sizleri zor duruma sokabilir. Bankalardan kullanacağınız her rotatif kredi için isteyeceğiniz vade sonunda kesinlikle kredinizi kapatabileceğiniz bir gelirinizin olması gerekir. Aksi takdirde eğer borcunuzu kapatamazsanız, anaparaya eklenecek olan faiz oranı sizi sor duruma düşürecektir. Bu yüzden rotatif kredi sizin acil nakit ihtiyacınızı karşılayabilir ancak bilinçsiz kullanıldığında başınızı da ağrıtabilir.

Eğer işletmeniz için gerekli olan nakit için KOBİ kredilerinden kullanabiliyorsanız KOBİ kredilerini tercih edin. KOBİ kredileri rotatif kredilere göre 3 ile 4 puan daha düşük faizlere kullanılmaktadır. Bu yüzden faiz oranı sizleri çok etkilemeyecektir. Rotatif kredileri acil nakit ihtiyacınızda kullanın ve vadeyi kesinlikle gelir elde edebileceğiniz bir zaman dilimi içerisinde tercih edin.

Ülkemizin geneline bakıldığında işletmelerin kullandıkları kredilerin %20’si rotatif kredilerdir. Bankalar yapmış oldukları açıklamalarda daha çok çek ile nakit akışını yöneten işletmelerin rotatif krediyi kullandıkları belirtilmektedir. Sizde bir işletme olarak acil nakit ihtiyacınız oluyorsa bankaların sunduğu rotatif kredilerden yararlanarak acil nakit ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Tabi ki bu kredilerin faizinin yüksek olmasını ve kısa vadede kullanılabileceğini unutmamalısınız.

Bir önceki yazımız olan İpotekli Kredi Nedir Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde ipotekli kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ