Sanal Kart Nedir? Nasıl Kullanılır?

  • 19 Nisan 2014
  • 552 kez görüntülendi.

Kredi kartı kullanarak internetten alışveriş yapmak isteyenler güvende olmayı da isterler. İnternet üzerinden alışveriş yapıp aynı zamanda güvende olmanın bir yolu var. Bu yol sanal kartlardır. Sanal kart nedir, sanal kart nasıl kullanılır konuları hakkında bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Sanal kart nedir?

Sanal kart, internet üzerinden yapacağınız alışverişlerin güvenli olması için kredi kartınıza tanımlanabilen ve limitinizi kendinizin belirleyebileceği bir ek karttır. Sanal kart ayrıca size ekstra bir yük getirmez. Kullanıma açmanız halinde herhangi bir yıllık ücreti yoktur. Sanal kart için ayıracağınız limit asıl kredi kartı limitiniz üzerinden kullanılmaktadır. Sanal kart ile yapacağınız harcamalar aslında asıl kredi kartı limitinden harcanır ve limiti sizler belirlersiniz.

Sanal kart nasıl kullanılır?

Şimdi gelelim sanal kartın nasıl kullanılacağına. Öncelikle sanal kartınız için gerekli olan başvuruları yaparak sanal kartınızı aktif etmeniz gerekmektedir. Sanal kartınız aktif olduktan sonra internet bankacılığını da kullanmanız sizlere yarar sağlayacaktır. Sanal kartınız oluşturulduktan sonra limitini istediğiniz gibi asıl kredi kart limitine doğru orantılı olarak değiştirebilirsiniz.

Örnek olarak internet üzerinden bir alışveriş yapacaksınız ve bu alışverişin bedeli 150TL. Normal şartlar altında kredi kartı limitinizi ve kredi kartı bilgilerinizi kullanarak alışverişi tamamlayabilirsiniz. Ancak bilgilerinizin güvende olmasını istiyorsanız alışverişinizi sanal kart bilgileri ile yapabilirsiniz. Bu aşamada internet bankacılığına girip sanal kart limitinizi 150TL yapıp internet üzerinden yapacağınız alışverişi tamamlayabilirsiniz. Bu sayede karttaki limit hemen harcanacak ve web siteni kötü niyetli olsa dahi limitiniz sıfırlanacağı için sizlerden herhangi bir ücret tahsil edemeyecektir.

Sanal kart veren bankaları merak ediyorsanız şuan neredeyse bütün bankalar ( Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, İş Bankası gibi) kredi kartına tanımlı olarak sanal kart ürünü hizmetini vermektedir.

Bir önceki yazımız olan Sanal Pos Nedir? başlıklı makalemizde sanal pos ve sanal pos başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ