Sicilim Bozuk Kredi Çekebilir miyim?

  • 04 Aralık 2017
  • 323 kez görüntülendi.

Bankalar tarafından kara listeye alınmak, kırmızı kalem yemek ya da kredi notunun düşük olması; kredi sicilinin bozuk olduğunu ifade eder. Özellikle kara listede olan kişiler bankalarla icralık olduğu için kredi sicili çok kötü çıkar. Bu tarz durumdaki kişiler için, kredi çekme süreçleri oldukça zor geçer. Zira bozuk kredi siciline kredi almak çok zordur. Ancak yine de ‘sicilim bozuk kredi çekebilir miyim?‘ sorusunu yönelten kişiler için belirli yöntemlerden bahsetmek gerekiyor.

İpotekle Kredi Veren Bankalar

Kredi sicili bozuk olan bir kişinin ilk başvurması gereken yöntem, ipotekli başvurudur. Şayet üzerinize kayıtlı olan bir taşınmaz mal var ise, bu malı bankaya rehin bırakarak kolayca kredi alabilirsiniz. Elbette ödeme yapmamanız durumunda rehin gösterilen bu mala bankanın el koyacağını unutmayın. İpotekli başvurularda banka komisyonu öncelikle taşınmaz malı eksperler aracılığıyla inceler ve mala değer biçilir. İpotek edilen mal, çekilmek istenen kredinin tutarını karşılıyorsa başvurunuz olumlu sonuçlanır. İpotekli başvurular bankaların en çok tercih ettiği başvuru şeklidir. Çünkü bu başvuru şeklinde borcu geri alamama riski ortadan kalkar. Borcunuzu nakit olarak ödemeseniz bile bankalar bu borcu ipotek edilen mala el koyarak geri alır.

Kefille Kredi Veren Bankalar

Kredi sicili ve gelir durumu iyi olan bir kişinin size kefil olması, tüm bankalardan kredi alabilmenizi sağlar. Özellikle kefil olarak bir devlet memurunu seçerseniz, daha rahat kredi alabilirsiniz. Çünkü; devlet memurları Türkiye şartlarında en düzenli gelire sahip kişilerdir. Başvuru aşamasında bu kişiyi bankaya götürerek başvuruyu kolayca tamamlayabilirsiniz. Bu kişiye ait gelir belgesi ve nüfus cüzdanı gibi belgeleri banka sizlerden talep edecektir.

Kara Listedekiler Kredi Çekebilir mi?

Kredi sicili bozuk olan kişiler için bahsettiğimiz kredi çekme yöntemleri, kara listedekiler için çözüm olmayabilir. Zira kara listede olan kişiler, bankalarla ilişkisi çok kötü olan kişilerdir. Bu kişiler kefil ya da ipotek belirterek bile kredi alamayabilir. Bu konudaki tüm inisiyatif bankaya aittir. Kara listede bulunan vatandaşların öncelikle borç yapılandırması ya da borç kapatma kredisi ile tüm borçlarını sonlandırması gerekiyor. Böylece belirli bir zaman sonra kara listeden çıkabilirsiniz. Sonrasında tüm kredi başvuruları daha kolay ilerleyecektir.

Bir önceki yazımız olan Öğrenim Kredisi Yapılandırma başlıklı makalemizde Öğrenim kredilerini yapılandırma, Öğrenim kredisi ve Öğrenim Kredisi Yapılandırma hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ