Sigortasız Kişiye Kredi Veren Bankalar

  • 19 Nisan 2015
  • 486 kez görüntülendi.

Her ne kadar önüne geçilmek için birçok proje üretilse de ülkemizde halen sigortasız olarak çalışan, pazarcılık, seyyar satıcılık gibi kendi işinde çalıştığı için sigortası olmayan ya da gerçekten fiili olarak çalışmadığı için sigortasız olan birçok kişi bulunmaktadır. Ancak sigortasız olan birçok kişi de zaman zaman nakit paraya ihtiyaç duyabilmektedir. Bu durumda olan bireylerin en sıklıkla araştırdığı şey sigortasız kişiye kredi veren bankalardır.

Sigortası olmayan kişilerin bankalardan kredi kullanabilme ihtimalleri oldukça düşüktür.  Bu durumda bir takım kriterli yerine getirmeleri ve bankaların kredi başvurularına olumlu bakmalarını sağlamaları gerekmektedir.

Sigortasız Kredi Çekebilmek İçin Gerekli Kriterler

Aslına bakarsınız günümüzde özellikle gittikçe kızışan piyasa koşullarına paralel olarak birçok banka ev hanımları ve öğrenciler de dahil olmak üzere sigortası olmayan birçok kişiye kredi vermektedir. Şayet başvuruda bulunacağınız bankaya garanti olarak gösterebileceğiniz bir arabanız, arsanız, üzerinize kayıtlı değerli bir malınız ya da eviniz var ise kredi kullanabilirsiniz. Ayrıca kirada bir mülkünüzün olması halinde kira gelirinizi de belgeleyerek bankadan kredi alabilmeniz mümkündür. Gelir belgesiz ve kefilsiz olarak isteyen herkese kredi kullandıran birçok banka bulunmaktadır.

Bankaların neredeyse hepsi kredi başvurusunda bulunan bireyler için ilk referans olarak son altı ay içerisinde sigortalı olarak çalışıp çalışmadıklarına bakmaktadır. Son altı aylık süreçte sigortalı olarak çalışmamış olan kişiler kredi başvurusu aşamasında olumsuz cevap ile karşılaşabilmektedirler. Ancak bankalar özellikle sadece bu sebeple müşteri kaybetmek istemediklerinden ötürü artık belirli şartları sağlayan bireylere sigortasız olarak çalışsalar dahi kredi verebilmektedir. Bu durumda yapabileceğiniz şeylerden bir tanesi kredi başvurusunda bulunacağınız banka ya da diğer bankalardan biri ile düzenli ilişkiler kurmaktır. Özellikle hesap açtırıp hesabınızda düzenli olarak bir miktar bulundurmanız birçok banka için oldukça önemli bir referans olarak değerlendirilmektedir.

Ayrıca, bazı bankalar ise sigortasız olarak çalışan bireylerden kefil talebinde de bulunabilmektedir. Sabit geliri olan bir yakınınızı çekeceğiniz kredi için kefil yapmanız halinde birçok bankadan hiç zorlanmadan kredi alabilirsiniz. Sigorta şartı aranmaksızın yukarıda sizler için belirtmiş olduğumuz şartları yerine getirmeniz halinde kredi başvurunuza olumlu dönüş alma olasılığınız oldukça yüksektir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Faizi Nasıl Hesaplanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ