Tapu Harcı Bedeli

  • 28 Temmuz 2014
  • 509 kez görüntülendi.

Tapu konusunda yapılacak olan en güncel seçenekleri başında, ne tür harçlar ve yenilikler olduğunu, insanların bu tapu haçlarını ne şekilde sunduğunu bilmemizde fayda var. Kişisel kullanımların daha çok hangi belgeler ve evraklar ile ele alındığı da bu konuda önemli bir şeydir. Tapu işlemleri, genellikle ev sahibi ile evi satın alacak kişi arasında geçer ve bunu da bizzat tapu ve kadastro kurumu çerçevesinde yaparlar. Öncelikli olarak bu bedellerin ne şekilde düzenlendiğini ve organize edildiğini bilmemizde fayda var.

 

Konut Alır İken Yahut Satar İken Ödenmesi Gereken Harçlar

2014 yılı içinde yeniden düzenlenen ve bu düzenleme esnasında yapılan değişiklikler ile ilgili, sizlere özel bir hizmet sunuyoruz. Gayrimenkul alımıyla ve satımı ile iştirak eden insanların merak ettiği konuların başında, tapu harcı geliyor Bu harçlar hem alıcı, hem de satıcı için ciddi derecede farklı bir tutar gözetmeni. Yani öncelikli olarak eskiden, bu söz konusu harçlar konutun binde 33 desteği üzerinden ödenmekte idi ve bu ödemelerim tutarın yarısını alıcı, yarısını da satıcı bizzat ele almakta idi. Tapu harcı konusunda, genellikle her sene farklı bir değişiklik yapılır ve 2013 senesinde yine bu değişikliğe gidildi ve binde 33 olan tutar binde 20 destelerine kadar düşürüldü. Yani 2013 senesinde, alıcı ve satıcı, ayrı ayrı %20’lik ödemeler yapmakta idi. Peki bu durum son sene yani içinde bulunduğumuz şu 2014 yılında nasıl oldu dersiniz? Bu sene de bir değişikliğe uğradı mı?

 

2014 Düzenlemesi

Tapu ve kadastro tarafından düzenlenen harçlar kanunu genel tebliğinde yayımlanan karara göre, alıcı ve satıcı tarafından ayrı ayrı ödenmesi gereken binde 20’lik ödemeler söz konusu olmakta. Yani satış sırasında yahut öncesinde yapılan anlaşmaya göre, belediyeden yapacağınız tabu harcı bedeli toplamda %40 oluyor. Bu binde 40 ödemenin yüzde 50’sini alıcı, kalan %50’sini de satıcı ödüyor. Ortaya da alıcı ve satıcı tarafından ödenen ayrı ayrı binde 20 destekler çıkıyor. Yani tapu harcı bedeli, gayrimenkulün binde 20’sini kapsıyor.

Bir önceki yazımız olan Kredili Ticaret Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ