Taşıt Kredisini Ödeyemezsek Ne Olur?

  • 14 Ağustos 2018
  • 101 kez görüntülendi.

Birçok kişi için bir lüks olan araçlar, artık bazılarımız için adeta bir ihtiyaç haline gelmiştir. Öte yandan herhangi bir araca sahip olmayan şahıslar ise, kredi çekerek araba almayı hedefliyorlar. Bu amaç ile kredi çektikten sonra krediyi kullanıp, taşıt kredisini ödeyemezsek ne olur? Diye merak edenleri sayısı da çoğalıyor. Bizde bu merak duygusunu gidermek adına araştırma sonucu ortaya çıkan taşıt kredisinin ödenmemesi halinde oluşacak olan sorunları inceleyelim. Fakat ilk olarak;

Taşıt Kredisi Nedir?

Taşıt kredisi anlam olarak, yalnızca araba satın alımı gerçekleştirirken kullanılabilecek olan bir kredi çeşididir. Eğer bu kredi için başvuru yapılırsa; ilk olarak aracın kasko değeri için bir hesaplama işlemi gerçekleştirilir. Ve ortaya çıkan sonuca göre bir kredilendirme işlemi gerçekleştirilir. Ayrıca taşıt kredilerinde, onaya tabi tutulmuş olan ücret alıcıya değil, doğrudan aracı satışa çıkaran kişiye devredilir. Bu da demek oluyor ki krediyi talep eden ve çeken kişi hiçbir şekilde parayı göremez yani banka doğrudan parayı arabayı satan kişiye öder. Şimdi konumuza geçecek olursak; taşıt kredisi ödenmemesi halinde ne olur?

Taşıt Kredisinin Ödenmemesi Halinde Yaşanacak Olan Sorunlar

Örneklendirerek bu konuya bir açıklık getirmek gerekirse; söz gelimi bir taşıt kredisi kullandınız ve bir kaç taksiti ödedikten hemen sonra artık ödeme gerçekleştiremediniz. Acaba sizce bu durum karşısında banka alınmış olan araca el koyar mı? Bu soruya bir cevap vermek gerekirse; eğer kredi ödemelerinizi ilk defa geciktirdiyseniz bankanız aracınıza kesinlikle el koymaz. Çünkü bankalar hiçbir zaman hiçbir şekilde işlerin uzamasını istemez ve kolaylıkla talep etmiş oldukları parayı almak isterler. Bu aşamada parayı alabilmek için ilk olarak sizin kapınıza gelirler. Bu görüşmede size en uygun şekilde olacak olan ödeme planı seçilir ve borç için bir nevi güvence vermiş olursunuz. Yani demek oluyor ki borcunuzu yine ödeyeceksiniz fakat farklı bir metot ile ödeyeceksiniz yani yine aracınıza el konulmayacak.

İşlemlerin Devam Aşaması

Bahsi geçen işlemlerin hemen sonrasında geciken taksitlerden dolayı artık banka size uyarı göndermeye başlayacaktır. Sizde bu durum karşısında banka yetkililerine telefon ile iletişim kurarak kredi ödemesini gecikeceğini dile getirebilirsiniz. Özet olarak bahsetmek gerekirse işlemler; ilk olarak görüşme sağlanır, ardından borç yapılandırma sürecine girilir ve son olarak yine ödeme yapılmaması halinde araca el konulur. Böyle bir duruma maruz kalmamak için dikkatli davranışlar sergilemeniz gerekecektir.

Bir önceki yazımız olan Yeni Atanan Memur Kredi Çekebilir mi? başlıklı makalemizde Memur, Memur Kredi Çekebilir mi? ve Yeni Atanan Memur Kredi Çekebilir mi? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ