Tüketici Kredisi Faiz Oranları

  • 30 Ağustos 2018
  • 99 kez görüntülendi.

Tüketici kredileri bankaların kişinin çeşitli ihtiyaçları doğrultusunda cüzi bir rakam üzerinden kredi kullanımı yapmalarına olanak tanıyan bir kredi türüdür. Tüketici kredisi faiz oranları banka kurumlarının kampanyaları dahilinde değişkenlik göstermekle birlikte bu faiz oranları üzerinden çekilen tutarın ne kadarının geri ödeneceği konusunda bir hesap yapılabilme imkanı olur. Tüketici kredileri eşya alımı, evlilik, tatil, küçük gereksinimler gibi nakdi ihtiyaçların karşılanması için verilmektedir. Az masraf ve az evrak işlemi ile kısa sürede çekilebilecek olan tüketici kredisinin faizleri enflasyon oranına göre belirlenmekte ve banka kurumları müşteri çekebilmek için çeşitli kampanyalar düzenlemektedir.

Bankaların Tüketici Kredisi Verirken Dikkat Ettikleri

Banka bireye tüketici kredisini vermeden önce çeşitli incelemeler yapmaktadır. Bu incelemeler kapsamında geçen 5 yıl içerisindeki kredi hesaplamaları ile mevcut açık olan kredinin durumu, gider ve gelir durumu, daha önce kullanılmış olan kredi kartı, kredi gibi işlemlerin ödenme durumu, bankada yer alıyor ise mevduat hesabının durumu, kefil olunmuş olan hesaplar, geçmiş dönemdeki ödenmiş ya da ödenmemiş borç durumu, kefil olarak girilmiş olan kişinin kredi riski ile ödeme performansı gibi birçok alternatif seçenek göz önüne alınmaktadır. Bankalar tüketici kredisini vermeden önce bireyin bu kredinin aylık ödemelerini yapabileceğinden emin olmadan kredi vermeye yanaşmaz. Bununla beraber ipotekli bir şekilde tüketici kredisi çekebilmek de mümkün olur.

Tüketici Kredisi Faiz Oranı ile Maliyet Tablosu

Bir tüketici kredisi çekilirken bankanın sunmuş olduğu faiz oranı ile maliyet tablosu çıkarılabilir. Örnek vermek gerekirse 30.000 TL değerinde bir kredi çekmek isteyen kişinin banka tarafından verilmiş olan %2.05’lik bir faiz oranı ile maliyet tablosunun hesaplanabilmesi mümkün olur. Yıllık maliyet oranı bu hesaplama üzerinden %34.2856 olmakla birlikte aylık taksit tutarı 1.072 TL, toplam geri ödeme tutarı ise 51.447 TL olmaktadır. Bankaların sunduğu kredi faizine göre bu hesaplamalar değişkenlik göstermekte ve müşteri çekebilmek için çoğu bankanın kampanyalar düzenledikleri bilinmektedir. Tüketici kredisini faiz oranları kapsamında her bankadan online işlem ile birlikte bilgi alımı yapabilmek mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Yüksek Kredi Notu İle Alabileceğiniz Krediler başlıklı makalemizde Yüksek kredi notu, Yüksek Kredi Notu İle Alabileceğiniz Krediler ve Yüksek kredi notu ile kredi almak hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ