Turkcell ile Kredi Notu Öğrenme 1122

  • 29 Mayıs 2015
  • 1.017 kez görüntülendi.

 

Kredi notu, bankalar ve finans kuruluşlarının kendilerinde bireysel kredi ve konut kredisi talebinde bulunan kişilerin başvurularını değerlendirirken referans aldıkları bir puanlama sistemidir. 1 ile 1900 arasındaki puanınız kredi başvurularında bankanın sizi olumlu ya da olumsuz bir şekilde değerlendirmesini sağlayacaktır. Kredi başvurusu yapmadan önce mutlaka kredi notunuzu öğrenmeniz gerekir.

Bireysel kredi başvurularını tahsil etmekte sıkıntı yaşayan bankalar iflasın eşiğine dahi gelebilmektedirler. Bu bakımdan her bankanın bir güvenilir müşteri profili vardır ve bu profile uyum gösteren, geri ödeme konusunda sıkıntı yaşamayacaklarından emin oldukları müşterilere kredi sağlarlar. Ancak burada başvurulan temel referans kredi notudur.

Başvurudan Önce Kredi Notunuzu Öğrenin

Kredi notunu belirleyen en temel etken kişinin kredi taksitlerini veya kredi kartı ekstrelerini geri ödeme konusundaki istikrarıdır. Örneğin daha önce kredi kartı almışsanız ve taksitlerinizi aksatmadan geri ödemişseniz kredi notunuz yüksek olacaktır. Ancak taksitlerini zamanında yatırmayan ve bankaya borçlu bulunan kişilerin kredi alması oldukça zor olacaktır.

Kredi başvurusu yapmadan önce bankaya olan borçlarınızı kapatmanız, ödenmemiş ekstreleriniz varsa ödemeniz gerekir. Zira bankanın size kredi sağlaması için güvenilir bir profil çizmeniz gerekmektedir. Bununla birlikte kredi notunuzu yükseltmeniz hatta kara listede yer alıyorsanız buradan çıkmanız da mümkündür.

Turkcell SMS Kredi Notu Öğrenme Hizmeti

Kredi başvurularını olumsuz etkileyen bir diğer unsur da sürekli olarak yapılan başvurulardır. Yaptığınız her kredi başvurusu ulusal veri tabanına kaydedilmekte ve kredi notunuzu etkilemektedir. Mevcut kredi notunuzu yükselterek müşterisi olduğunuz herhangi bir bankaya yapacağınız kredi talebinin olumlu değerlendirilmesini garanti altına alabilirsiniz.

Kredi notunu yükseltmek hatta kara listedeyseniz buradan çıkmak sürekli olarak banka hesabınızı kullanarak mümkündür. Kart ve banka hesabı kullanımının aktifliği kredi notunuzda %15 gibi bir etkileyiciliğe sahiptir. Fatura ödemeleri, kira ödemeleri, okul taksitleri, para transferleri ve diğer taksit ödemeleri gibi işlemlerinizi banka hesabınızdan gerçekleştirerek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Turkcell, müşterileri için kredi notunu öğrenme hizmeti sunmaktadır. Turkcell müşterisiyseniz, kredi başvurusu yapmadan önce ilgili numaraya TC Kimlik numaranızı mesaj atarak kredi notunuzu öğrenmeniz faydalı olacaktır.

Turkcell ile Kredi Notu Öğrenme 1122

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Yüksek Olanlar Maksimum Ne Kadar Kredi Alabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ozlem dedi ki:

    Ben kredi notumu yukseltmek istiyorum

BİR YORUM YAZ