Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

  • 18 Mart 2014
  • 351 kez görüntülendi.

Birikmiş nakit paraya sahip olanlar paralarını değerlendirmek için seçtikleri yöntemlerden biri de vadeli mevduat hesabıdır. Vadeli mevduat hesabı sayesinde kişiler ellerindeki nakit paraları bankaya belirli vadelerde yatırarak paralarını değerlendirebiliyorlar.

Vadeli mevduat hesabı ayrıntıları

Vadeli mevduat hesabınızdan gelir elde etmek istediğinizde faiz geliri alırsınız. Bankalar müşterilerinin vadeli hesaplarında bulunan tutarlara belirli faiz oranları da faiz geliri verirler. Bu sayede kişilerin bir nevi yatırım yapmış olur. Vadeli mevduat hesabının çalışması için öncelikle bankanın istemiş olduğu koşulları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu koşullar genel olarak minimum vade ve minimum tutar olmaktadır.

Mevduat hesabınıza yatırdığınız tutarı çeşitli vadelerde hesapta tutmanız gerekmektedir. Bu vadeler bir yıla kadar uzamaktadır. Bankada taahhüt ettiğiniz vade sonunda sizlere sunduğu faiz oranını ana paranıza ekler ve hesabınızda anında görürsünüz.

Vadeli mevduat hesabı minimum meblağ

Bilindiği gibi bankalar belirli limitlerde vadeye para konulmasına izin vermektedir. Bu tutar bankadan bankaya değişiklik gösterir. Bir banka minimum tutarı 1000TL olarak belirlerken başka bir banka 5000TL olarak belirleyebilir. Ayrıca bankalar vadeli mevduat hesaplarında çeşitli kampanyalarda yapmaktadır. Bu kampanyalarda minimum tutarı daha düşük seviyede tutarak faiz oranlarını daha yüksek tutularak müşterilerine daha uygun şartlarda yatırım yapmaları sağlanmaktadır.

Vadeli mevduat hesabı başvurusu

Vadeli hesap başvurusu için bankaya giderek müşteri temsilciniz ile görüşmeniz yeterlidir. Sizler için kısa bir süre içerisinde hesabınız oluşturulacaktır. Ayrıca bankaların şubelerine giderek zaman kaybetmek istemiyorsanız, bankanın internet şubesini kullanabilirsiniz. İnternet şubesinde dilediğiniz gibi vadeli hesabınızı açarak paranızı vadeye yatırabilirsiniz.

Vadeli hesap para çekme

Vadeli hesabınızdaki paranız belirli bir vade bankanın hesabında kalması gerekmektedir. Bu vade içerisinde paranızı çekebilirsiniz. Ancak vadeniz bozulmuş olur. Bunun yerine vadesini bekleyerek istediğiniz zaman para çekebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bankaların Havale ve Eft Ücretleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ